Product Details:
| Diameter | 30M |
| Output Type | AC Type |
| Sensing Distance | 10 mm |
| Output Function | NO |
| Brand | PARAS |
| IP Rating | IP67 |
| Housing Material | Brass |
| Connection Type | Cable |
| Mounting Type | Flush |
| Shape | Cylindrical |
Product Details:
| Diameter | 18 mm |
| Output Type | AC Type |
| Sensing Distance | 8 mm |
| Output Function | NO |
| Brand | Paras |
| IP Rating | IP67 |
| Housing Material | Brass |
| Connection Type | Cable |
| Mounting Type | Non-Flush |
| Shape | Cylindrical |
Product Details:
| Diameter | 18 mm |
| Output Type | AC Type |
| Sensing Distance | 4 mm |
| Output Function | NC |
| Brand | PARAS |
| IP Rating | IP67 |
| Housing Material | Brass |
| Connection Type | Cable |
| Mounting Type | Non-Flush |
| Shape | Cylindrical |
Product Details:
| Shape | Cylindrical |
| Size | M50 |
| Sensing Distance | 25 mm |
| Output Configuration | Ac Type |
| Mounting Type | Flush |
| Supply Voltage | 5-40 VDC |
| Connection Type | Cable |
| Housing Material | Nickel-Plated Brass |
| IP Rating | IP67 |
| Brand | Parasnath |
| Size | M - 50X65 |
| Type | AC type |
| Output Logic | No |
| Operating Voltage | 5-40 VDC |
| Max. Lode Current | 300m Amp |
| Sensing Distance | 25mm for standard object size |
| Switching Frequency | 250 Hz |
| Voltage Drop At Full Load | 2.5 VDC |
| No Lode Current | >10.0m Amp |
| Residual Current | 0.001 |
| Position Indication | LED |
| Cable | 3 Core PVC & PU Flexible |
| H.V.Test | 1.5 KV for 1 Sec |
| Ambient Temp | 70ºC |
| Enclosure | Nickel Platted Brass Tube |
| Probe Size | M - 50x65 |
| Mounting | Flush Type |
| Protection Grade | IP-67 |
| Approvals | CE |
| Standard Object Size | 20×20×1 mm |
Product Details:
| Diameter | 50M |
| Output Type | AC Type |
| Sensing Distance | 25mm |
| Output Function | NO |
| Brand | PARAS |
| IP Rating | IP67 |
| Housing Material | Brass |
| Connection Type | Cable |
| Mounting Type | Non-Flush |
| Shape | Cylindrical |
| Size | M - 50X65 |
| Type | AC type |
| Output Logic | No |
| Operating Voltage | 5-40 VDC |
| Max. Lode Current | 300m Amp |
| Sensing Distance | 25mm for standard object size |
| Switching Frequency | 250 Hz |
| Voltage Drop At Full Load | 2.5 VDC |
| No Lode Current | >10.0m Amp |
| Residual Current | 0.001 |
| Position Indication | LED |
| Cable | 3 Core PVC & PU Flexible |
| H.V.Test | 1.5 KV for 1 Sec |
| Ambient Temp | 70ºC |
| Enclosure | Nickel Platted Brass Tube |
| Probe Size | M - 50x65 |
| Mounting | Non Flush Type |
| Protection Grade | IP-67 |
| Approvals | CE |
| Standard Object Size | 20×20×1 mm |
Product Details:
| Shape | Cylindrical |
| Size | M22 |
| Sensing Distance | 8 mm |
| Output Configuration | AC Type |
| Mounting Type | Non-Flush |
| Supply Voltage | 5-40 VDC |
| Connection Type | Cable |
| Housing Material | Nickel-Plated Brass |
| IP Rating | IP67 |
| Brand | Parasnath |
Product Details:
| Diameter | 22MM |
| Output Type | AC Type |
| Sensing Distance | 8 mm |
| Output Function | NO |
| Brand | Paras |
| IP Rating | IP67 |
| Housing Material | Brass |
| Connection Type | Cable |
| Mounting Type | Flush |
| Shape | Cylindrical |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Sensing Distance | 9 mm |
| Shape | Cylindrical |
| Size | M-22X65 MM |
| Output Configuration | NC NO |
| Mounting Type | Non-Flush |
| Supply Voltage | 5-40 VDC |
| Switch Type | Inductive |
| Brand | Paras |
| Model No. | PE-IN-,PE-IN-9-22-A1-65 N/F |
| Max Voltage | 90-250 VAC |
| Sensing Object | METAL ETC |
| Connection Type | Cable |
| Cable Length | 2 mtr |
| Housing Material | Nickel-Plated Brass |
| IP Rating | IP67 |
| Sensor Type | AC TYPE |
| Max Current | 300 AMP |
Parasnath Electronics is one of the well renowned manufacturer / supplier and exporter of diversified range of Proximity Switches / Sensors.
1. Size : M-12 to M-80 mm (barrel shaped)
2. Type : AC
3. Output logic : NO / NC
4. Mounting : Flush type / Non flush type
5. Sensing distance : 2mm to 45mm
6. Enclosure : Nickel platted Brass tube
7. Protection grade : IP-67
8. Approvals : CE
Advantages of proximity switches
These switches can be used anywhere where extreme conditions exist, e.G.
1 With lubricants and cutting oils
2 Under vibration
3 Environments where water and steam are present
4 Dusty environments, etc.
Applications:
Inductive proximity switches or sensors are primarily used when the object to be sensed is metallic,. Some applications of inductive proximity switches are machine tools, textile, sugar, cement, automobile industries and many more.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Sensing Distance | 2.5MM |
| Shape | Cylindrical |
| Size | M-14X70 MM |
| Output Configuration | NC |
| Diameter | 14X70mm |
| Mounting Type | Non-Flush |
| Supply Voltage | 5-40 VDC |
| Switch Type | Inductive |
| Brand | Parasnath |
| Max Voltage | 90-250 VAC |
| Model No. | PE-IN-2.5-14-A1-70-F |
| Sensing Object | METAL ETC |
| Connection Type | Cable |
| Cable Length | 2 mtr |
| Housing Material | Nickel-Plated Brass |
| IP Rating | IP67 |
| Flush Mounting | Flush |
| Sensor Type | AC TYPE |
| Max Current | 200 M AMP |
| Automation Grade | Manual |
| Is It Portable | Non Portable |
| Shock Resistance | Yes |
| Short Circuit Protection | Yes |
| Vibration Resistance | Yes |
|
Switch Size |
M8 |
M 12 |
M 18 |
M 24 |
M 30 |
M 36 |
M 48 |
M 70 |
Block |
|
Sensing Distance |
1.5 |
2.5 |
4-5 |
6-8 |
10-12 |
13-15 |
12-15 |
20 |
-- |
|
Non Flush |
-- |
3 |
6-8 |
8-10 |
11-15 |
17 |
15-20 |
30-35 |
15-17 |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Sensing Distance | 5.0 MM |
| Shape | Cylindrical |
| Size | M-18X70 MM |
| Output Configuration | AC-NO |
| Mounting Type | Flush |
| Supply Voltage | 90-250 VAC |
| Switch Type | Inductive |
| Brand | PARAS |
| Max Voltage | 90-250 VAC |
| Sensing Object | METAL |
| Color | YELLOW |
| Model Number | PE-IN-5-18-A1-70-F |
| Power/Voltage | 90.-250 VAC |
| Connection Type | Cable |
| Housing Material | Nickel-Plated Brass |
| Cable Length | 2 mtr |
| IP Rating | IP67 |
| Supply | 300 M AMP |
| Sensor Type | AC TYPE |
| Max Current | 300 M AMP |
Inductive Proximity Switches are made from premium quality raw material and are widely appreciated by the customers due to their durability, reliability and excellent performance. Industrial inductive proximity switch are exported and manufactured by us.
Features:
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Sensing Distance | 15.0 MM |
| Shape | Cylindrical |
| Size | M-30X65 MM |
| Output Configuration | No |
| Mounting Type | Non-Flush |
| Supply Voltage | 5-40 VDC |
| Switch Type | Inductive |
| Brand | parasnath |
| Sensing Object | METAL ETC |
| Color | YELLOW |
| Model Number | PE-IN-15-30-A1-65-NF |
| Max Voltage | 90-250 VAC |
| Power/Voltage | 90-250 VAC |
| Connection Type | Cable |
| Cable Length | 2 mtr |
| Housing Material | Nickel-Plated Brass |
| IP Rating | IP67 |
| Sensor Type | AC TYPES |
| Max Current | 300 M AMP |
Parasnath Electronics is a leading manufacturer,supplier,whole seller and exporter of a diversified range of Inductive Proximity Switches.
Product specification:-Size (mm):M-36,Voltage (VAC):90-250,
Max. Load Current (m Amp.):300,
Sensing Distance (mm):18,Switching Frequency (Hz):250,Position
Indicator:LED,Housing
Material: Brass,IP-67 & CE Approved.
Inductive Proximity Switches 2 wire AC are available in NO & NC in Flush and non flush mounting from 12mm to 80mm diameter.
APPLICATIONS
Additional Information:
Product Details:
| Diameter | 12 mm |
| Output Type | AC Type |
| Sensing Distance | 2 mm |
| Output Function | NO |
| Brand | PARAS |
| IP Rating | IP67 |
| Housing Material | Brass |
| Connection Type | Cable |
| Mounting Type | Flush |
| Shape | Cylindrical |
Product Details:
| Shape | Cylindrical |
| Size | M18 |
| Sensing Distance | 5 mm |
| Output Configuration | AC Type |
| Mounting Type | Flush |
| Supply Voltage | 5-40 VDC |
| Connection Type | Cable |
| Housing Material | Nickel-Plated Brass |
| IP Rating | IP67 |
| Brand | Parasnath |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 05 Piece |
| Shape | Cylindrical |
| Sensing Distance | 5.0 MM |
| Size | M-18X70 MM |
| Output Configuration | AC |
| Mounting Type | Non-Flush |
| Supply Voltage | 5-40 VDC |
| Current Rating | AC |
| Switch Type | Inductive |
| Max Voltage | 90-250VDC |
| Model No. | DIFFRENT TYPES OF MODALS |
| Product Code | PE-IN-5-18-A1-70-NF |
| Color | YELLOW |
| Sensing Object | METAL .ETC |
| Power/Voltage | 90-250 VAC |
| Noise Immunity | 0% |
| Cable Length | 2 ,mtr |
| Brand | Baumer |
| Sensor Type | AC TYPES |
| Max Current | 300 M AMP |
| Indication | LED |
| Housing Size | DIFFRENTS SIZE AVAILABLE |
Parasnath Electronics is a leading manufacturer,supplier,whole seller and exporter of a diversified range of Inductive Proximity Switches.
Product specification:-Size (mm):M-18,Voltage (VAC):90-250,Max. Load Current (m Amp.):300,Sensing Distance (mm):5.0-8.0,Switching Frequency (Hz):250,Position Indicator:LED,Housing Material:Brass,IP-67 & CE Approved
Also available in :-
1. SIZE : M-12 to M-80 mm (Barrel Shaped)
2. TYPE : AC
3. OUTPUT LOGIC : NO / NC
4. MOUNTING : Flush Type / Non Flush Type
5. SENSING DISTANCE : 2mm to 45mm
6. ENCLOSURE : Nickel Platted Brass Tube
7. PROTECTION GRADE : IP-67
8. APPROVALS : CE
Additional Information:
Product Details:
| Diameter | 12 mm |
| Output Type | Ac type |
| Sensing Distance | 22 mm |
| Output Function | NO |
| Brand | PARAS |
| IP Rating | IP67 |
| Housing Material | Brass |
| Connection Type | Cable |
| Mounting Type | Flush |
| Shape | Cylindrical |
| Size | M - 36X65 |
| Type | AC type |
| Output Logic | No |
| Operating Voltage | 5-40 VDC |
| Max. Lode Current | 300m Amp |
| Sensing Distance | 15mm for standard object size |
| Switching Frequency | 250 Hz |
| Voltage Drop At Full Load | 2.5 VDC |
| No Lode Current | >10.0m Amp |
| Residual Current | 0.001 |
| Position Indication | LED |
| Cable | 3 Core PVC & PU Flexible |
| H.V.Test | 1.5 KV for 1 Sec |
| Ambient Temp | 70ºC |
| Enclosure | Nickel Platted Brass Tube |
| Probe Size | M - 36x65 |
| Mounting | Flush Type |
| Protection Grade | IP-67 |
| Approvals | CE |
| Standard Object Size | 20×20×1 mm |