Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Switch Type | Inductive |
| Sensing Type | Inductive |
| Size | M12 |
| Size (Diameter) | M12 |
| Shape | Straight , L -Type & with LED indication |
| Sensing Distance | 4 mm |
| Output Configuration | NPN NO |
| Mounting Type | Non-Flush |
| Output Logic | NC (Normally Closed) |
| Supply Voltage | 5-40 VDC |
| Mounting | Non-Flush |
| Current Rating (Amps) | 300 |
| Color | Black & Transprent |
| Model No. | L-TYPE Connecting Cable |
| Power/Voltage (V) | 5-40 |
| Operating Voltage | 10-30V DC |
| Connection Type | Pre-wired Cable |
| Housing Material | Nickel Plated Brass |
| Protection Class (IP Rating) | IP67 |
| Brand | PARAS |
Leveraging on the vast industry experience, we are also engaged in manufacturing and supplying superior quality Conneting Cables for Proximity Switches. All these cables are manufactured under the guidance of our experts, who strictly follow the guidelines already set by the industry. A team of deft experts monitors every stage of production, in order to maintain quality standard and eliminate flaws, if any.
Available in L-Type & Straight Type in 3 Core & 4 Core.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 05 Piece |
| Output Type | NPN |
| Sensor Type | photo electric types |
| Brand | Parasnath |
| Voltage | 10-30 vdc |
| Sensing Mode | Light On |
| Supply Voltage | 12–24 V DC |
| Housing Material | Aluminium |
| Switch Type | Photoelectric |
| Max Voltage | 10-30 vdc |
| Sensing Object | All object sence |
| Color | red |
| Max Current | 300 amp |
| Size | M-18 THrough beam |
| Sensor Name | PHOTO ELECTRIC SWITCH |
| Product Certifications | CE APPROVED |
| Warranty Period | 1 YEAR OF MANUFACTURING |
| Indicator | LED INDICATION |
| Sensing Distance | 5 mtr |
| Cable Length | 2 MTR |
With the aid of our experienced professionals, we are engaged in manufacturing and supplying superior quality Photoelectric Proximity Switch. Offered range of switch is manufactured by the experts, using modern machines and quality-tested material sourced from the reputed vendors of the market. Along with this, these photoelectric proximity switches are monitor at every stage of production, so as to develop defect free range of photoelectric proximity switches.
Some of the features of these switches are mentioned as under:
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 05 Piece |
| Interface Type | Connector |
| Connector Type | D Sub–D Sub |
| Cable Length | 2 m |
| Cable Type | Power Cable |
| Usage | Power, CCTV, Networking, Audio, Charging, Display, POS, Server, Printer, Data Transfer |
| Color | BLACK |
| Usage/Application | PROXIMITY CONNECTING |
| Length | 2MTR |
| Input Type | Display Port Male |
| Voltage | 5-30VDC |
| Output Type | Display Port Female |
| Size | 2 MTR |
| Warranty | 1 YEAR OF MANUFECTURING |
| Brand | PARAS |
With through knowledge of the industry, we are also engaged in manufacturing and supplying Connecting Cable. All these cables are basically used by the customers for connecting proximity sensors. While manufacturing these cables, our professionals make use of modern machines and optimum quality material procured from the trusted vendors of the market. We also offer these cables in customized range as per the requirement of the customers.
Some of the features of these cables are mentioned as under:
Additional Information: