Owing to the sprawling infrastructure, we have been able to provide the customers with a commendable assortment of Capacitive Proximity Switches. These switches are widely used in non-metallic objects such as tanks and vessels for monitoring the level of liquids. Incorporated with an adjustable enclosure, the range is widely used for material such as glass, paper, wood and plastic. Also, the range is widely used in hoppers and bins to control the level of liquid. Our range works when a non-metallic object approaches the active surface of the proximity sensor.
Product Details:
| Shape | Cylindrical |
| Sensing Distance | 10–25 mm |
| Output Type | PNP |
| Mounting Type | Flush |
| Supply Voltage | 10–30 V DC |
| Switching Mode | NO |
| Housing Material | Brass Nickel Plated |
| Protection Rating | IP67 |
| Brand | Indian Brand |
Model no: PE-CA-15-30-P1-65-NF
Capacitive proximity switches M-30x65 are made using best available techniques and following international industrial standard. Its switching frequency is 500Hz and these are fitted with 3 core PVC and PU flexible cable.
Sizes available from Contains
M-30x65
Technical Specification
| Model No | PE-CA-15-30-P1-65-NF |
| SIZE | M-30x65 (Barrel Shaped) |
| TYPE | NPN / PNP |
| OUTPUT LOGIC | NO |
| OPERATING VOLTAGE | 10-30 VDC |
| MAX. LOAD CURRENT | 200 mAmp. |
| SENSING DISTANCE | 15mm |
| SWITCHING FREQUENCY | 500 Hz. |
| VOLTAGE DROP AT FULL LOAD | 2.5 VDC |
| NO LOAD CURRENT | >10.0 mAmp. |
| RESIDUAL CURRENT | 0.001 mAmp. |
| POSITION INDICATION | LED |
| CABLE | 3 core PVC & PU mix, Flexible |
| H.V. TEST | 1.5 KV for 1 Sec. |
| AMBIENT TEMP. | 70°C |
| ENCLOSURE | Nickel Platted Brass Tube |
| PROBE SIZE | M-30x65 |
| MOUNTING | Flush Type / Non Flush Type |
| APPROVELS | CE |
| STANDARD OBJECT SIZE | 35X35X1 mm |
Application: Inductive Proximity Switches are used to sense the position of metals (any type). Some possible applications are shown in the figures below.
Product Details:
| Shape | Cylindrical |
| Sensing Distance | 0–5 mm |
| Output Type | PNP |
| Mounting Type | Non Flush |
| Supply Voltage | 10–30 V DC |
| Switching Mode | NO |
| Housing Material | Brass Nickel Plated |
| Protection Rating | IP67 |
| Brand | Indian Brand |
Model no: PE-CA-15-12-P1-60-NF
Capacitive proximity switches M-12x60 are made using best available techniques and following international industrial standard. Its switching frequency is 500Hz and these are fitted with 3 core PVC and PU flexible cable.
Sizes available from Contains
M-12x60
Technical Specification
| Model No | PE-CA-15-12-P1-60-NF |
| SIZE | M-12x60 (Barrel Shaped) |
| TYPE | NPN / PNP |
| OUTPUT LOGIC | NO |
| OPERATING VOLTAGE | 10-30 VDC |
| MAX. LOAD CURRENT | 200 mAmp. |
| SENSING DISTANCE | 15mm |
| SWITCHING FREQUENCY | 500 Hz. |
| VOLTAGE DROP AT FULL LOAD | 2.5 VDC |
| NO LOAD CURRENT | >10.0 mAmp. |
| RESIDUAL CURRENT | 0.001 mAmp. |
| POSITION INDICATION | LED |
| CABLE | 3 core PVC & PU mix, Flexible |
| H.V. TEST | 1.5 KV for 1 Sec. |
| AMBIENT TEMP. | 70°C |
| ENCLOSURE | Nickel Platted Brass Tube |
| PROBE SIZE | M-12x60 |
| MOUNTING | Flush Type / Non Flush Type |
| APPROVELS | CE |
| STANDARD OBJECT SIZE | 35X35X1 mm |
Application: Inductive Proximity Switches are used to sense the position of metals (any type). Some possible applications are shown in the figures below.
Product Details:
| Diameter | M30 |
| Sensing Distance | 15 mm |
| Output Type | PNP |
| Mounting Type | Non-Flush |
| Voltage Type | AC |
| Output Logic | NO (Normally Open) |
| Shape | Cylindrical |
| Connection Type | Cable |
| Housing Material | Nickel-Plated Brass |
Capacitive proximity switches M-30x60 are made using best available techniques and following international industrial standard. Its switching frequency is 500Hz and these are fitted with 3 core PVC and PU flexible cable.
Sizes available from Contains
M-30x60
Technical Specification
| Model No | PE-CA-15-30-P1-60-NF |
| SIZE | M-30x60 (Barrel Shaped) |
| TYPE | NPN / PNP |
| OUTPUT LOGIC | NO |
| OPERATING VOLTAGE | 10-30 VDC |
| MAX. LOAD CURRENT | 200 mAmp. |
| SENSING DISTANCE | 15mm |
| SWITCHING FREQUENCY | 500 Hz. |
| VOLTAGE DROP AT FULL LOAD | 2.5 VDC |
| NO LOAD CURRENT | >10.0 mAmp. |
| RESIDUAL CURRENT | 0.001 mAmp. |
| POSITION INDICATION | LED |
| CABLE | 3 core PVC & PU mix, Flexible |
| H.V. TEST | 1.5 KV for 1 Sec. |
| AMBIENT TEMP. | 70°C |
| ENCLOSURE | Nickel Platted Brass Tube |
| PROBE SIZE | M-30x60 |
| MOUNTING | Flush Type / Non Flush Type |
| APPROVELS | CE |
| STANDARD OBJECT SIZE | 35X35X1 mm |
Application: Inductive Proximity Switches are used to sense the position of metals (any type). Some possible applications are shown in the figures below.
Product Details:
| Diameter | M18 |
| Switching Mode | NO |
| Sensing Distance | 8 mm |
| Output Type | PNP |
| Mounting Type | Non-Flush |
| Voltage Type | DC |
| Output Logic | NO (Normally Open) |
| Part Number | PE-CA-8-18-P1-70-NF |
| Supply Voltage | 10 to 30 V DC |
| Shape | Cylindrical |
| Switching Frequency | 750 Hz |
| Connection Type | Connector M18 |
| Housing Material | Plastic |
| Brand | Paras |
| Number of Wires | 3 Wire |
| Body Material | Nickel Plated Brass Tube |
| Body Style | Cylindrical |
| Installation | Non-Flush |
| Operating Temperature | -25 to 70 Deg C |
| Voltage Load At Full Load | 2.5 V DC |
| No Load Current | 10 mA |
| Residual Current | 0.001 mA |
| Position Indicator | LED |
| H.V. Test | 1.5 KV for 1 Sec |
| Dimension | 20x20x1 mm |
Model no: PE-CA-15-18-P1-65-NF
Capacitive proximity switches M-18x65 are made using best available techniques and following international industrial standard. Its switching frequency is 500Hz and these are fitted with 3 core PVC and PU flexible cable.
Sizes available from Contains
M-18x65
Technical Specification
| Model No | PE-CA-15-18-P1-65-NF |
| SIZE | M-18x65 (Barrel Shaped) |
| TYPE | NPN / PNP |
| OUTPUT LOGIC | NO |
| OPERATING VOLTAGE | 10-30 VDC |
| MAX. LOAD CURRENT | 200 mAmp. |
| SENSING DISTANCE | 15mm |
| SWITCHING FREQUENCY | 500 Hz. |
| VOLTAGE DROP AT FULL LOAD | 2.5 VDC |
| NO LOAD CURRENT | >10.0 mAmp. |
| RESIDUAL CURRENT | 0.001 mAmp. |
| POSITION INDICATION | LED |
| CABLE | 3 core PVC & PU mix, Flexible |
| H.V. TEST | 1.5 KV for 1 Sec. |
| AMBIENT TEMP. | 70°C |
| ENCLOSURE | Nickel Platted Brass Tube |
| PROBE SIZE | M-18x65 |
| MOUNTING | Flush Type / Non Flush Type |
| APPROVELS | CE |
| STANDARD OBJECT SIZE | 35X35X1 mm |
Application: Inductive Proximity Switches are used to sense the position of metals (any type). Some possible applications are shown in the figures below.
Additional Information: