Product Details:
| Diameter | 12 mm |
| Output Type | PNP |
| Sensing Distance | 2 mm |
| Output Function | NO |
| Brand | Paras |
| IP Rating | IP67 |
| Housing Material | Brass |
| Connection Type | Cable |
| Mounting Type | Non-Flush |
| Shape | Cylindrical |
Product Details:
| Diameter | 12 mm |
| Output Type | PNP |
| Sensing Distance | 2 mm |
| Output Function | NC |
| Brand | Paras |
| IP Rating | IP67 |
| Housing Material | Brass |
| Connection Type | Cable |
| Mounting Type | Non-Flush |
| Shape | Cylindrical |
Product Details:
| Diameter | 12 mm |
| Output Type | NPN |
| Sensing Distance | 4 mm |
| Output Function | NC |
| Brand | Paras |
| IP Rating | IP67 |
| Housing Material | Brass |
| Connection Type | Cable |
| Mounting Type | Non-Flush |
| Shape | Cylindrical |
Product Details:
| Diameter | 4 mm |
| Output Type | PNP |
| Sensing Distance | 2 mm |
| Output Function | NO |
| Brand | Paras |
| IP Rating | IP67 |
| Housing Material | Brass |
| Connection Type | Cable |
| Mounting Type | Flush |
| Shape | Cylindrical |
Product Details:
| Diameter | 6 mm |
| Output Type | PNP |
| Sensing Distance | 2 mm |
| Output Function | NO |
| Brand | Paras |
| IP Rating | IP67 |
| Housing Material | Brass |
| Connection Type | Cable |
| Mounting Type | Flush |
| Shape | Cylindrical |
Product Details:
| Diameter | 5 mm |
| Output Type | NPN |
| Sensing Distance | 4 mm |
| Output Function | NC |
| Brand | Paras |
| IP Rating | IP67 |
| Housing Material | Brass |
| Connection Type | Cable |
| Mounting Type | Non-Flush |
| Shape | Cylindrical |
Product Details:
| Diameter | 5 mm |
| Output Type | PNP |
| Sensing Distance | 2 mm |
| Output Function | NO |
| Brand | Paras |
| IP Rating | IP67 |
| Housing Material | Brass |
| Connection Type | Cable |
| Mounting Type | Non-Flush |
| Shape | Cylindrical |
Product Details:
| Shape | Cylindrical |
| Size | M30 |
| Sensing Distance | 2 mm |
| Output Configuration | PNP NO |
| Mounting Type | Flush |
| Supply Voltage | 5-40 VDC |
| Connection Type | Cable |
| Housing Material | Nickel-Plated Brass |
| IP Rating | IP67 |
| Brand | Parasnath |
Product Details:
| Diameter | 4 mm |
| Sensing Distance | 2 mm |
| Output Function | NO |
| Brand | Paras |
| IP Rating | IP67 |
| Housing Material | Brass |
| Connection Type | Cable |
| Mounting Type | Flush |
| Shape | Cylindrical |
| Output Type | PNP/NPN |
Product Details:
| Shape | Cylindrical |
| Size | M30 |
| Sensing Distance | 4 mm |
| Output Configuration | PNP NO |
| Mounting Type | Flush |
| Supply Voltage | 5-40 VDC |
| Connection Type | Cable |
| Housing Material | Nickel-Plated Brass |
| IP Rating | IP67 |
| Brand | Parasnath |
Product Details:
| Diameter | 6 mm |
| Output Type | PNP |
| Sensing Distance | 2 mm |
| Output Function | NC |
| Brand | Paras |
| IP Rating | IP67 |
| Housing Material | Brass |
| Connection Type | Cable |
| Mounting Type | Non-Flush |
| Shape | Cylindrical |
Product Details:
| Diameter | 6 mm |
| Output Type | NPN |
| Sensing Distance | 2 mm |
| Output Function | NO |
| Brand | Paras |
| IP Rating | IP67 |
| Housing Material | Brass |
| Connection Type | Cable |
| Mounting Type | Non-Flush |
| Shape | Cylindrical |
Product Details:
| Diameter | 12 mm |
| Output Type | PNP |
| Sensing Distance | 4 mm |
| Output Function | NO |
| Brand | Paras |
| IP Rating | IP67 |
| Housing Material | Brass |
| Connection Type | Cable |
| Mounting Type | Non-Flush |
| Shape | Cylindrical |
Product Details:
| Shape | Cylindrical |
| Size | M30 |
| Sensing Distance | 5 mm |
| Output Configuration | NPN NO |
| Mounting Type | Flush |
| Supply Voltage | 5-40 VDC |
| Connection Type | Cable |
| Housing Material | Brass |
| IP Rating | IP67 |
| Brand | Parasnath |
Product Details:
| Diameter | 4 mm |
| Output Type | PNP |
| Sensing Distance | 2 mm |
| Output Function | NO |
| Brand | PARAS |
| IP Rating | IP67 |
Product Details:
| Sensing Type | Inductive |
| Size (Diameter) | M12 |
| Sensing Distance | 2 mm |
| Output Configuration | NPN |
| Output Logic | NO (Normally Open) |
| Mounting | Non-Flush |
| Type | Capacitive Proximity Switch |
| Shape | Rounded |
| Diameter | M-30 |
| Operating Voltage | 5-30V DC |
| Connection Type | Pre-wired Cable |
| Housing Material | Nickel Plated Brass |
| Protection Class (IP Rating) | IP67 |
model no. --------------pe-ca-15-30-p1-65-nf
1. Size : m-30x65
2. Type : pnp
3. Output logic : no
4. Operating voltage : 10-30 vdc
5. Max. Load current : 200 mamp.
6. Sensing distance : 15. 0 mm for standard object size
7. Switching frequency : 500 hz.
8. Voltage drop at full load : 2. 5 vdc
9. No load current : >10. 0 mamp.
10. Residual current : 0. 001 mamp.
11. Position indication : led
12. Cable : 3 core pvc & pu flexible
13. H. V. Test : 1. 5 kv for 1 sec.
14. Ambient temp. : 700 c
15. Enclosure : nickel plated brass tube
16. Probe size : m-30x65
17. Mounting : non flush type
18. Approvals : ce
19. Standardobject size : 35x35x1 mm
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Contact form | NO |
| Size | M18 |
| Use case | Inductive Sensor |
| Sensing Distance | 5 TO 17 MM |
| Shape | Cylindrical |
| Output Configuration | NPN NO |
| Switching current | 2 A |
| Mounting Type | Flush |
| Supply Voltage | 5-40 VDC |
| Usage/Application | MAGNETIC APPLICATION |
| Switch Type | Magnetic |
| Color | RED & BLACK |
| Sensing Object | MAGNET |
| Model Number | PE-902 |
| Power/Voltage | 200 VDC |
| Cable length | 2 m |
| Protection class | IP67 |
| Media Type | MAGNETIC SWITCH |
| Standard | YES |
| Short-Circuit Protection | YES |
| Max. Switching Voltage | 200 VDC |
| Operate Distance | 5MM |
| Max Current | 500M AMP |
| Warranty | 1 YEAR OF MANUFACTURING |
| Brand | PARAS |
| Contact Rating | 10 |
| Switching Voltage | 200 VDC |
| Breakdown Voltage | 250 VDC |
| Switching Current | 500m Amp |
| Contact Resistance | 150m Ohm |
| Operating Time | 1.0m Sec |
| Operating & Storage Temp. | -25 to +75 |
| Must Operating Dis. | 5 mm Max |
| Must Release Dis. | 17 mm Min |
| Approval | CE Approved |
Additional Information:
Product Details:
| Diameter | 8 mm |
| Output Type | PNP |
| Sensing Distance | 8 mm |
| Output Function | NO |
| Brand | Paras |
| IP Rating | IP67 |
| Housing Material | Brass |
| Connection Type | Cable |
| Mounting Type | Non-Flush |
| Shape | Cylindrical |
Product Details:
| Diameter | 4 mm |
| Output Type | NPN |
| Sensing Distance | 2 mm |
| Output Function | NC |
| Brand | Paras |
| IP Rating | IP67 |
| Housing Material | Brass |
| Connection Type | Cable |
| Mounting Type | Non-Flush |
| Shape | Cylindrical |