In order to cater to the variegated requirements of the customers, we have been able to provide them with a commendable assortment of DC Two Wire Barrel Type Inductive Proximity Switch. The offered range works when an inductive RF field generated by resonant circuit coil of the oscillator is developed at the sensing surface. This absorbs energy and leads to stopping of oscillation. Our range is widely used in metallic objects to detect the position of varied metals. Also, the range is widely used in textiles, cement, sugar, machine tools and automobile sector with cutting oils and lubricants. Moreover, the range is used under adverse conditions such as vibrations and dusty, wet & humid environment.
Product Details:
| Diameter | 12 mm |
| Output Type | PNP |
| Sensing Distance | 4 mm |
| Output Function | NO |
| Brand | PARAS |
| IP Rating | IP67 |
| Housing Material | Brass |
| Connection Type | Cable |
| Mounting Type | Flush |
| Shape | Cylindrical |
Product Details:
| Shape | Cylindrical |
| Size | M12 |
| Sensing Distance | 4 mm |
| Output Configuration | PNP NO |
| Mounting Type | Flush |
| Supply Voltage | 5-40 VDC |
| Connection Type | Cable |
| Housing Material | Nickel-Plated Brass |
| IP Rating | IP68 |
| Brand | Parasnath |
Product Details:
| Shape | Cylindrical |
| Size | M12 |
| Sensing Distance | 4 mm |
| Output Configuration | PNP NO |
| Mounting Type | Flush |
| Supply Voltage | 5-40 VDC |
| Connection Type | Cable |
| Housing Material | Nickel-Plated Brass |
| IP Rating | IP67 |
| Brand | Parasnath |
Product Details:
| Diameter | 12 mm |
| Output Type | NPN |
| Sensing Distance | 4 mm |
| Output Function | NO |
| Brand | PARAS |
| IP Rating | IP67 |
| Housing Material | Brass |
| Connection Type | Cable |
| Mounting Type | Flush |
| Shape | Cylindrical |
Product Details:
| Diameter | 18 mm |
| Output Type | NPN |
| Sensing Distance | 4 mm |
| Output Function | NO |
| Brand | PARAS |
| IP Rating | IP67 |
| Housing Material | Brass |
| Connection Type | Cable |
| Mounting Type | Non-Flush |
| Shape | Cylindrical |
Product Details:
| Diameter | 12 mm |
| Output Type | NPN |
| Sensing Distance | 4 mm |
| Output Function | NO |
| Brand | PARAS |
| IP Rating | IP67 |
| Housing Material | Brass |
| Connection Type | Cable |
| Mounting Type | Flush |
| Shape | Cylindrical |
Product Details:
| Diameter | 12 mm |
| Output Type | NPN |
| Sensing Distance | 4 mm |
| Output Function | NO |
| Brand | PARAS |
| IP Rating | IP67 |
| Housing Material | Brass |
| Connection Type | Cable |
| Mounting Type | Flush |
| Shape | Cylindrical |
Product Details:
| Shape | Cylindrical |
| Size | M14 |
| Sensing Distance | 4 mm |
| Output Configuration | NPN NO |
| Mounting Type | Non-Flush |
| Supply Voltage | 5-40 VDC |
| Connection Type | Cable |
| Housing Material | Nickel-Plated Brass |
| IP Rating | IP67 |
| Brand | Parasnath |
Product Details:
| Diameter | 12 mm |
| Output Type | NPN |
| Sensing Distance | 4 mm |
| Output Function | NO |
| Brand | Paras |
| IP Rating | IP67 |
| Housing Material | Brass |
| Connection Type | Cable |
| Mounting Type | Flush |
| Shape | Cylindrical |
Product Details:
| Shape | Cylindrical |
| Size | M18 |
| Sensing Distance | 4 mm |
| Output Configuration | NPN NO |
| Mounting Type | Flush |
| Supply Voltage | 5-40 VDC |
| Connection Type | Cable |
| Housing Material | Nickel-Plated Brass |
| IP Rating | IP67 |
| Brand | Parasnath |
Product Details:
| Diameter | 18 mm |
| Output Type | NPN |
| Sensing Distance | 4 mm |
| Output Function | NO |
| Brand | PARAS |
| IP Rating | IP67 |
| Housing Material | Brass |
| Connection Type | Cable |
| Mounting Type | Non-Flush |
| Shape | Cylindrical |
Product Details:
| Diameter | 18 mm |
| Output Type | NPN |
| Sensing Distance | 4 mm |
| Output Function | NO |
| Brand | PARAS |
| IP Rating | IP67 |
| Housing Material | Brass |
| Connection Type | Cable |
| Shape | Cylindrical |
Product Details:
| Shape | Cylindrical |
| Size | M30 |
| Sensing Distance | 10 mm |
| Output Configuration | NPN NO |
| Mounting Type | Non-Flush |
| Supply Voltage | 5-40 VDC |
| Connection Type | Cable |
| Housing Material | Nickel-Plated Brass |
| IP Rating | IP67 |
| Brand | Parasnath |