Product Details:
| Sensing Type | Reed |
| Sensing Distance | 10 mm |
| Contact Type | NO |
| Body Type | Flat |
| Supply Voltage | 10-30 V DC |
| Mounting Style | Flush Mount, Panel Mount |
| Housing Material | Stainless Steel |
| IP Rating | IP67 |
Magnetic Float Switches or level sensors are used to detect the level of a liquid. Magnetic Float Switches are placed in a tank or any other vessiel to indicate the position of the liquid level sensor are available in plastic and stainless steel With thorough industry knowledge, we are engaged in manufacturing and supplying a wide range of Magnetic Float Switch. All these magnetic switches are manufactured by using optimum quality material and employing latest machines & tools. Our professionals strictly examine these float switches on various quality parameters, before the final delivery. Along with this, these float switches are also offered in custom-built range as per the specifications provided by the clients.
Product Details:
| Float material | Plastic |
| Sensing Type | Reed |
| Mounting type | Horizontal |
| Sensing Distance | 10 mm |
| Contact form | NO |
| Contact Type | NC |
| Stem length | 200 mm |
| Body Type | Magnetic |
| Process connection | 3/4 inch BSP |
| Supply Voltage | 200VDC |
| Max temp | 100 C |
| Mounting Style | Surface Mount |
| Housing Material | Plastic |
| Connection Type | Cable |
| IP Rating | IP67 |
Parasnath Electronics is a leading manufacturer,supplier,whole seller and exporter of a diversified range of Magnetic Float Switches / Water Level Sensors / Horizontal Float Switches / Vertical Flat Switches / SS Float Switch/Level Sensor / Plastic Float Switches.
Product specification:-Model No.--------PE-101VS65
1. Switching capacity : 7-10W/VA
2. Switching Current : 0.5Amp.max.
3. Switching Voltage : 200 VDC max.
4. Pressure : 3-5 Bar
5. Suitable Density Kg/dm : 0.6-0.7
6. Material : Rod in SS & Float in Plastic
7. Cable : 2 Core
8. Temperature : 25to 750 C
9. Approval : CE Approved
Product Details:
| Mounting Type | Horizontal Mount |
| Contact Type | 3 Level |
| Float Material | PP |
| Cable Length | 2 m |
| Max Current Rating | 2 A |
| Liquid Type | Water, Diesel, Waste Water, Oil, Chemicals |
| Switch Housing | Plastic |
| Operating Voltage | 24 V DC |
| Ingress Protection | IP67 |
| Media Temperature | Up to 80 C |
Parasnath Electronics is a leading manufacturer,supplier,whole seller and exporter of a diversified range of Magnetic Float Switches / Water Level Sensors / Horizontal Float Switches / Vertical Flat Switches / SS Float Switch/Level Sensor / Plastic Float Switches.
Product specification:-Model No.--------PE-101VS65
1. Switching capacity : 7-10W/VA
2. Switching Current : 0.5Amp.max.
3. Switching Voltage : 200 VDC max.
4. Pressure : 3-5 Bar
5. Suitable Density Kg/dm : 0.6-0.7
6. Material : Rod in SS & Float in Plastic
7. Cable : 2 Core
8. Temperature : 25to 750 C
9. Approval : CE Approved
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Mounting Type | Horizontal Mount |
| Contact Type | 3 Level |
| Float Material | PP |
| Cable Length | 2 m |
| Max Current Rating | 2 A |
| Liquid Type | Diesel, Oil, Acidic Liquid, Water, Waste Water, Chemicals |
| Usage/Application | LIQUIED ;CEMICAL WATER ETC |
| Model Number | PE-101VSS65 |
| Power/Voltage | 250 VDC |
| Brand | PARAS |
| Media Type | MAGETIC FLOAT SWITCH |
| Standard | YES |
| Short-Circuit Protection | YES |
| Max. Switching Voltage | 250 VDC |
| Warranty | 1 YEAROF MANUFACTURING |
| Switching Capacity | LOW/VA MAX |
Parasnath Electronics is a leading manufacturer,supplier,whole seller and exporter of a diversified range of Magnetic Float Switches / Water Level Sensors / Horizontal Float Switches / Vertical Flat Switches / SS Float Switch/Level Sensor / Plastic Float Switches.
Product specification:-Model No.--------PE-101VS65
1. Switching capacity : 7-10W/VA
2. Switching Current : 0.5Amp.max.
3. Switching Voltage : 200 VDC max.
4. Pressure : 3-5 Bar
5. Suitable Density Kg/dm : 0.6-0.7
6. Material : Rod in SS & Float in Plastic
7. Cable : 2 Core
8. Temperature : 25to 750 C
9. Approval : CE Approved
Additional Information:
Product Details:
| Mounting Type | Horizontal Mount |
| Contact Type | 3 Level |
| Float Material | Brass |
| Cable Length | 2 m |
| Max Current Rating | 2 A |
| Liquid Type | Oil, Water, Chemicals, Acidic Liquid, Waste Water, Diesel |
| Switch Housing | Stainless Steel |
| Operating Voltage | 24 V DC |
| Ingress Protection | IP67 |
| Media Temperature | Up to 80 C |
With thorough industry knowledge, we are engaged in manufacturing and supplying a wide range of Magnetic Float Switch. All these magnetic switches are manufactured by using optimum quality material and employing latest machines & tools. Our professionals strictly examine these float switches on various quality parameters, before the final delivery. Along with this, these float switches are also offered in custom-built range as per the specifications provided by the clients.
Some of the features of these magnetic float switches are mentioned as follows:
Product Details:
| Mounting Type | Horizontal Mount |
| Contact Type | 2 Level |
| Float Material | Plastic |
| Cable Length | 2 m |
| Max Current Rating | 2 A |
| Liquid Type | Diesel |
| Switch Housing | Brass |
| Operating Voltage | 24 V DC |
| Ingress Protection | IP67 |
| Media Temperature | Up to 80 C |
Model no: PE-101H N-66
Magnetic float switches MFS PE-101H N-66 are ergonomically engineered from best quality components and following international industrial standard. These have 3-5 bar pressure and switching capacity of 10W/VA. These are acclaimed for two core cable which makes these extensively efficient.| Model No | PE-101H N-66 |
| SWITCHING CAPACITY | 10 W/VA |
| SWITCHING CURRENT | 0.5 Amp.Max. |
| SWITCHING VOLTAGE | 5-40 VDC Max. |
| PRESSURE | 3-5 Bar |
| SUITABLE DENSITY KG/dm | 0.6 - 0.7 |
| MATERIAL | Plastic N-66 with 30% Glass filled |
| CABLE | 2core |
| TEMPERATURE | -40 to 100°C |
| APPROVAL | CE Approved |
Product Details:
| Mounting Type | Side Mount |
| Contact Type | 3 Level |
| Float Material | Stainless Steel |
| Cable Length | 2 m |
| Max Current Rating | 1 A |
| Liquid Type | Waste Water, Water, Oil |
| Switch Housing | Stainless Steel |
| Operating Voltage | 230 V AC |
| Ingress Protection | IP67 |
| Media Temperature | Up to 100 C |
Magnetic Float Switches or level sensors are used to detect the level of a liquid. Magnetic Float Switches are placed in a tank or any other vessiel to indicate the position of the liquid level sensor are available in plastic and stainless steel With thorough industry knowledge, we are engaged in manufacturing and supplying a wide range of Magnetic Float Switch. All these magnetic switches are manufactured by using optimum quality material and employing latest machines & tools. Our professionals strictly examine these float switches on various quality parameters, before the final delivery. Along with this, these float switches are also offered in custom-built range as per the specifications provided by the clients.
Some of the features of these magnetic float switches are mentioned as follows:
Product Details:
| Mounting Type | Side Mount |
| Contact Type | 3 Level |
| Float Material | Stainless Steel |
| Cable Length | 2 m |
| Max Current Rating | 1 A |
| Liquid Type | Waste Water, Water, Oil, Diesel, Acidic Liquid, Chemicals |
| Switch Housing | Stainless Steel |
| Operating Voltage | 24 V DC |
| Ingress Protection | IP67 |
| Media Temperature | Up to 100 C |
Magnetic Float Switches or level sensors are used to detect the level of a liquid. Magnetic Float Switches are placed in a tank or any other vessiel to indicate the position of the liquid level sensor are available in plastic and stainless steel With thorough industry knowledge, we are engaged in manufacturing and supplying a wide range of Magnetic Float Switch. All these magnetic switches are manufactured by using optimum quality material and employing latest machines & tools. Our professionals strictly examine these float switches on various quality parameters, before the final delivery. Along with this, these float switches are also offered in custom-built range as per the specifications provided by the clients.
Product Details:
| Mounting Type | Bottom Mount |
| Contact Type | 3 Level |
| Float Material | Stainless Steel |
| Cable Length | 2 m |
| Max Current Rating | 2 A |
| Liquid Type | Waste Water, Diesel, Chemicals, Water, Acidic Liquid, Oil |
Parasnath Electronics is a leading manufacturer,supplier,whole seller and exporter of a diversified range of Magnetic Float Switches / Water Level Sensors / Horizontal Float Switches / Vertical Flat Switches / SS Float Switch/Level Sensor / Plastic Float Switches.
Product specification:-Model No.--------PE-101VS65
1. Switching capacity : 7-10W/VA
2. Switching Current : 0.5Amp.max.
3. Switching Voltage : 200 VDC max.
4. Pressure : 3-5 Bar
5. Suitable Density Kg/dm : 0.6-0.7
6. Material : Rod in SS & Float in Plastic
7. Cable : 2 Core
8. Temperature : 25to 750 C
9. Approval : CE Approved
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 25 Piece |
| Mounting Type | Side Mount |
| Contact Type | 3 Level |
| Cable Length | 2 m |
| Max Current Rating | 1 A |
| Liquid Type | Water, Oil, Waste Water, Acidic Liquid, Diesel, Chemicals |
| Usage/Application | DIFFRENTS TYPES OF APPLICATION |
| Model No. | PE-101VSS |
| Brand | PARAS |
| Short-Circuit Protection | YES |
| Max. Switching Voltage | 200 VDC |
| Switching Voltage | 200 VDC |
| Warranty | 1 YEAR OF MANUFACTURING |
| Material/Body | Plastic |
| Float Material | Stainless Steel |
Model No.--------PE-101VSS60
1. Switching capacity : 7-10W/VA
2. Switching Current : 0.5Amp.max.
3. Switching Voltage : 200 VDC max.
4. Pressure : 3-5 Bar
5. Suitable Density Kg/dm : 0.6-0.7
6. Material : Rod Float in SS 304
7. Rod Length : 60mm
8. Float Size : 28mm
9. Cable : 2 Core 4mm with 1 mtr. length
10. Temperature : -25 to 1250 C
11. Output Logic : When the float goes to the rest ,in lower level it will give NC contact, When the float goes to the end point ,in upper level it will give NC contact.
12. Approval : CE Approved
Switching Voltage:5-40 VDC
Working Pressure:3-5 bar
Media Type:Liquid
Level Measurement Type:Multi-Point Level