Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Switch type | Reed |
| Sensing Type | Reed |
| Contact form | NO |
| Sensing Distance | 10 mm |
| Operate distance | 10 mm |
| Contact Type | NO |
| Switching current | 0.5 A |
| Body Type | Flat |
| Supply Voltage | 10-30 V DC |
| Usage/Application | door security system |
| Mounting type | Panel mount |
| Mounting Style | Flush Mount |
| Cable Length | 2 Mtr |
| Housing material | Brass |
| Media Type | megnetic switch |
| Power/Voltage | 200 vdc |
| Short-Circuit Protection | yes |
| Brand | PARAS |
| Model Number | Pe-913 |
| Max. Switching Voltage | 200 vdc |
| Warranty | 1 year of maufacturing |
We are instrumental in manufacturing and supplying a comprehensive range of Magnetic Switches for Security System. Offered range of systems are acknowledged by the customers for their adherence with international norms and standards. All these security systems offered by us is developed at our sound manufacturing unit by using optimum quality material procured from the authorized vendors of the market.
Some of the features of these magnetic switches for security system are mentioned as under:
Additional Information:
Product Details:
| Output type | Magnetic |
| Contact Type | NO |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Protection level | IP67 |
| Sensor Type | Magnetic |
| Sensing Distance | 5–10 mm |
| Supply Voltage | 10–30 V DC |
| Housing Material | Plastic |
| Cable Length | 5 m |
| Protection Rating | IP67 |
| Application | Door Sensing |
Model no: PE-904
This PE-904 type magnetic proximity switch is used to detect magnetic field emitting from permanent magnet. Furthermore, this proximity switch has the contact resistance of 150 mOhm Paras Magnetic Sensor For Security System.
| Model No | PE-904 |
| CONTACT RATING | 10 |
| SWITCHING VOLTAGE | 200(VDC) |
| BREAKDOWN VOLTAGE | 250(VDC) |
| SWITCHING CURRENT | 500(m Amp.) |
| CONTACT RESISTANCE | 150(m Ohm) |
| OPERATING TIME | 1.0(mSec.) |
| OPERATING STORAGE TEMP. | -25To +75 |
| MUST OPERATING DIS. | 5(mm Max.) |
| MUST RELEASE DIS. | 15(mm Min.) |
| APPROVAL | CE Approved |
Product Details:
| Output type | NO |
| Contact Type | NO |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Protection level | IP67 |
| Sensor Type | Reed |
| Sensing Distance | 5–10 mm |
| Supply Voltage | 5–30 V DC |
| Housing Material | Brass |
| Cable Length | 5 m |
| Protection Rating | IP67 |
Magnetic Proximity Switches
Paras Magnetic Sensor For Security System Magnetic proximity switches are used to detect the magnetic field. It consist of two parts, one is the sensor and other is actuator. Magnetic proximity sensors makes ancillary power unnecessary and makes the sensors and actuator combination the cost effective selection when compared to other sensing technologies. Some applications of magnetic proximity switches are-limit switching, machine tool position sensing, valve position sensing, food processing machinery, revolution sensing, elevetor position sensing etc.Magnetic security switch or magnetic contacts are the same as magnetic proximity switches only the difference is the mechanical dimensions. Magnetic contacts are used as a door switch , rolling shutter and many more.
Product specification-Model No.-PE-911,Contact rating(W/VA)---25,SwitchingVoltage(VDC)---250,Breakdown Voltage(VDC)---300,Switching Current(mAmp.)---500,Contact Resistance(mOhm)---100,
CE Approved
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Output type | Magnetic |
| Contact Type | NO |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Protection level | IP67 |
| Usage/Application | SECURITY SYSTEM |
| Sensor Type | Reed |
| Model No. | PE-904 |
| Sensing Distance | 0–5 mm |
| Supply Voltage | 5–30 V DC |
| Housing Material | Plastic |
| Short-Circuit Protection | YES |
| Max. Switching Voltage | 200 VDC |
| Warranty | 1 YEAR OF WARRANTY |
| Brand | PARAS |
Paras Magnetic Sensor For Security System
Model No.--------PE-904
1. Contact Rating : 10 Watt
2. Switching Voltage : 200VDC)
3. Breakdown Voltage : 250(VDC)
4. Switching Current : 500(m Amp.)
5. Contact Resistance : 150(m Ohm)
6. Operating Time : 1.0(mSec.)
7. Operating & Storage Temp. : -25To +75
8. Must Operating Dis. : 7(mm Max.)
9. Must Release Dis. : 20(mm Min.)
10. Approval : CE Approved
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Output type | Magnetic |
| Contact Type | NO |
| Mounting Type | Panel Mount |
| Protection level | IP67 |
| Usage/Application | SECURITY PURPOSE |
| Switch Configuration | PARASNATH |
| Sensor Type | Reed |
| Model No. | PE-913 |
| Sensing Distance | 5–10 mm |
| Supply Voltage | 10–30 V DC |
| Housing Material | Plastic |
| Short-Circuit Protection | YES |
| Max. Switching Voltage | 200 VDC |
| Warranty | 1 YEAR OF Manufacturing |
| Contacts Material | MAGNET |
| Brand | paras |
Paras Magnetic Sensor For Security System
Model No.--------PE-913
1. Contact Rating : 10
2. Switching Voltage : 200(VDC)
3. Breakdown Voltage : 250(VDC)
4. Switching Current : 500(mAmp.)
5. Contact Resistance : 150(mOhm)
6. Operating Time : 1.0(mSec.)
7. Operating & Storage Temp. : -25To +75
8. Must Operating Dis. : 7(mm Max.)
9. Must Release Dis. : 20(mm Min.)
10. Approval : CE Approved
Additional Information: