Product Details:
| Minimum Order Quantity | 05 Piece |
| Interface Type | Connector |
| Connector Type | D Sub–D Sub |
| Cable Length | 2 m |
| Cable Type | Power Cable |
| Usage | Printer, CCTV, Server, Data Transfer, Power, Audio, POS, Charging, Display, Networking |
| Color | BLACK |
| Usage/Application | PROXIMITY CONNECTING |
| Length | 2MTR |
| Input Type | Display Port Male |
| Voltage | 5-30VDC |
| Output Type | Display Port Female |
| Size | 2 MTR |
| Warranty | 1 YEAR OF MANUFECTURING |
| Brand | PARAS |
With through knowledge of the industry, we are also engaged in manufacturing and supplying Connecting Cable. All these cables are basically used by the customers for connecting proximity sensors. While manufacturing these cables, our professionals make use of modern machines and optimum quality material procured from the trusted vendors of the market. We also offer these cables in customized range as per the requirement of the customers.
Some of the features of these cables are mentioned as under:
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Switch Type | Inductive |
| Sensing Type | Inductive |
| Size | M12 |
| Size (Diameter) | M12 |
| Shape | Straight , L -Type & with LED indication |
| Sensing Distance | 4 mm |
| Output Configuration | NPN NO |
| Mounting Type | Non-Flush |
| Output Logic | NC (Normally Closed) |
| Supply Voltage | 5-40 VDC |
| Mounting | Non-Flush |
| Current Rating (Amps) | 300 |
| Color | Black & Transprent |
| Model No. | L-TYPE Connecting Cable |
| Power/Voltage (V) | 5-40 |
| Operating Voltage | 10-30V DC |
| Connection Type | Pre-wired Cable |
| Housing Material | Nickel Plated Brass |
| Protection Class (IP Rating) | IP67 |
| Brand | PARAS |
Leveraging on the vast industry experience, we are also engaged in manufacturing and supplying superior quality Conneting Cables for Proximity Switches. All these cables are manufactured under the guidance of our experts, who strictly follow the guidelines already set by the industry. A team of deft experts monitors every stage of production, in order to maintain quality standard and eliminate flaws, if any.
Available in L-Type & Straight Type in 3 Core & 4 Core.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 15 Piece |
| Sensing Distance | 10 mm |
| Shape | Slot Type |
| Size | L TYPE AND STRIGHT TYPE CONECTING CABLE |
| Output Configuration | PNP NO |
| Mounting Type | Non-Flush |
| Supply Voltage | 5-40 VDC |
| Power/Voltage | 5-30 TO 5-40 VDC |
| Brand | PARAS |
| Product Code | CONECTING CABLE FOR PROXIMITY SWITCH |
| Max Voltage | 5-40 VDC |
| Sensing Object | METAL |
| Color | BLACK |
| Application | DIFFRENTS TYPES OF APPLICTION |
| Noise Immunity | 0% |
| Cable Length | 2 mtr |
| Sensor Type | CONNECTING CABLE |
| Max Current | 300 M AMP |
Features:
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 05 Piece |
| Size | M8 |
| Output Logic | NPN |
| Sensing Distance | 10 mm |
| Sensor Type | Inductive |
| Output Configuration | PNP NO+NC |
| Output Function | NC (Normally Closed) |
| Mounting Type | Non-Flush |
| Connection Type | Cable |
| Switch Type | Inductive |
| Mounting | Flush |
| Housing Material | Brass |
| IP Rating | IP67 |
| Brand | parasnath |
Application:-Inductive Proximity Switch are mainly used in Textile,Automobile, Machine Tool,Cement, Packaging, Pharma, food processing industries etc.
Additional Information: