Product Details:
| Diameter | 12 mm |
| Output Type | PNP |
| Sensing Distance | 4 mm |
| Output Function | NO |
| Brand | Paras |
| IP Rating | IP67 |
| Housing Material | Brass |
| Connection Type | Cable |
| Mounting Type | Non-Flush |
| Shape | Cylindrical |
| Size | M - 12X100 |
| Type | Connector Type Proximity Sensor |
| Output Logic | No |
| Operating Voltage | 5-40 VDC |
| Max. Lode Current | 300m Amp |
| Sensing Distance | 50mm for standard object size |
| Switching Frequency | 250 Hz |
| Voltage Drop At Full Load | 2.5 VDC |
| No Lode Current | >10.0m Amp |
| Residual Current | 0.001 |
| OutPut Type | PNP |
| Cable | 3 Core PVC & PU Flexible |
| H.V.Test | 1.5 KV for 1 Sec |
| Ambient Temp | 70ºC |
| Enclosure | Nickel Platted Brass Tube |
| Probe Size | M - 12X100 |
| Mounting | NON Flush Type |
| Protection Grade | IP-67 |
| Approvals | CE |
| Barnd | PARAS |
Product Details:
| Diameter | 4 mm |
| Output Type | PNP |
| Sensing Distance | 12 mm |
| Output Function | NO |
| Brand | PARAS |
| IP Rating | IP67 |
| Housing Material | Brass |
| Connection Type | Cable |
| Mounting Type | Non-Flush |
| Shape | Cylindrical |
| Size | M - 12X40 |
| Type | Connector Type Proximity Sensor |
| Output Logic | No |
| Operating Voltage | 5-40 VDC |
| Max. Lode Current | 300m Amp |
| Sensing Distance | 2mm for standard object size |
| Switching Frequency | 250 Hz |
| Voltage Drop At Full Load | 2.5 VDC |
| No Lode Current | >10.0m Amp |
| Residual Current | 0.001 |
| OutPut Type | PNP |
| Cable | 3 Core PVC & PU Flexible |
| H.V.Test | 1.5 KV for 1 Sec |
| Ambient Temp | 70ºC |
| Enclosure | Nickel Platted Brass Tube |
| Probe Size | M - 12X40 |
| Mounting | NON Flush Type |
| Protection Grade | IP-67 |
| Approvals | CE |
| Barnd | PARAS |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Diameter | 5 mm |
| Output Type | NPN |
| Size | M18 |
| Sensing Distance | 8-15mm |
| Shape | Cylindrical |
| Material | Stainless Steel |
| Output Function | NO |
| Output Configuration | NPN NO |
| Mounting Type | Non-Flush |
| Supply Voltage | 5-40 VDC |
| Current Rating | 5 - 40VDC |
| Switch Type | Inductive |
| Brand | PARAS |
| Model Name/Number | PE-IN-8-18-P1-60-NF |
| Cable Length | 60mm |
| Connection Type | M12 Connector |
| Housing Material | Nickel-Plated Brass |
| IP Rating | IP67 |
We are counted among the most distinguished organizations engaged in manufacturing and supplying Proximity Sensor with Connector. All these sensors are manufactured in under the able guidance our experienced professionals and in tandem with the international quality standard. While manufacturing these sensors, our professionals make use of high-grade material and employ modern technology and machines. We also offer these sensors in custom-built range as per the requirement of the patrons.
Product specification:-Inductive Proximity Switches Connector Type
1. SIZE : M-8 ,12,18 & M-30 mm (Barrel Shaped)
2. TYPE : NPN / PNP
3. OUTPUT LOGIC : NO / NC / NO+NC
4. MOUNTING : Flush Type / Non Flush Type
5. SENSING DISTANCE : 1.5mm to 15mm
6. ENCLOSURE : Nickel Platted Brass Tube
7. CONNECTOR : M-12, 4 Pin Male Connector
8. CONNECTING CABLE : L-Type & Straight
8. PROTECTION GRADE : IP-67
9. APPROVALS : CE
APPLICATIONS
INDUCTIVE PROXIMITY SWITCHES OR SENSORS ARE PRIMARILY USED WHEN THE OBJECT TO BE SENSED IS METALLIC,. SOME APPLICATIONS OF INDUCTIVE PROXIMITY SWITCHES ARE
MACHINE TOOLS, TEXTILE, SUGAR, CEMENT, AUTOMOBILE INDUSTRIES AND MANY MORE.
Product Details:
| Diameter | 12 mm |
| Output Type | PNP |
| Sensing Distance | 4 mm |
| Output Function | NO |
| Brand | PARAS |
| IP Rating | IP67 |
| Housing Material | Brass |
| Connection Type | M12 Connector |
| Mounting Type | Flush |
| Shape | Cylindrical |
| Size | M - 12X70 |
| Type | Connector Type Proximity Sensor |
| Output Logic | No |
| Operating Voltage | 5-40 VDC |
| Max. Lode Current | 300m Amp |
| Sensing Distance | 2mm for standard object size |
| Switching Frequency | 250 Hz |
| Voltage Drop At Full Load | 2.5 VDC |
| No Lode Current | >10.0m Amp |
| Residual Current | 0.001 |
| OutPut Type | NPN |
| Cable | 3 Core PVC & PU Flexible |
| H.V.Test | 1.5 KV for 1 Sec |
| Ambient Temp | 70ºC |
| Enclosure | Nickel Platted Brass Tube |
| Probe Size | M - 12X70 |
| Mounting | Flush Type |
| Protection Grade | IP-67 |
| Approvals | CE |
| Barnd | PARAS |
Product Details:
| Diameter | 12 mm |
| Output Type | PNP |
| Sensing Distance | 4 mm |
| Output Function | NO |
| Brand | PARAS |
| IP Rating | IP67 |
| Housing Material | Brass |
| Connection Type | Cable |
| Mounting Type | Non-Flush |
| Shape | Cylindrical |
| Size | M - 12X70 |
| Type | Connector Type Proximity Sensor |
| Output Logic | No |
| Operating Voltage | 5-40 VDC |
| Max. Lode Current | 300m Amp |
| Sensing Distance | 2mm for standard object size |
| Switching Frequency | 250 Hz |
| Voltage Drop At Full Load | 2.5 VDC |
| No Lode Current | >10.0m Amp |
| Residual Current | 0.001 |
| OutPut Type | PNP |
| Cable | 3 Core PVC & PU Flexible |
| H.V.Test | 1.5 KV for 1 Sec |
| Ambient Temp | 70ºC |
| Enclosure | Nickel Platted Brass Tube |
| Probe Size | M - 12X70 |
| Mounting | Non Flush Type |
| Protection Grade | IP-67 |
| Approvals | CE |
| Barnd | PARAS |
Product Details:
| Diameter | 12 mm |
| Output Type | NPN |
| Sensing Distance | 8 mm |
| Output Function | NO |
| Brand | PARAS |
| IP Rating | IP67 |
| Housing Material | Brass |
| Connection Type | Cable |
| Mounting Type | Non-Flush |
| Shape | Cylindrical |
| Size | M - 12X70 |
| Type | Connector Type Proximity Sensor |
| Output Logic | No |
| Operating Voltage | 5-40 VDC |
| Max. Lode Current | 300m Amp |
| Sensing Distance | 2mm for standard object size |
| Switching Frequency | 250 Hz |
| Voltage Drop At Full Load | 2.5 VDC |
| No Lode Current | >10.0m Amp |
| Residual Current | 0.001 |
| OutPut Type | NPN |
| Cable | 3 Core PVC & PU Flexible |
| H.V.Test | 1.5 KV for 1 Sec |
| Ambient Temp | 70ºC |
| Enclosure | Nickel Platted Brass Tube |
| Probe Size | M - 12X70 |
| Mounting | Non Flush Type |
| Protection Grade | IP-67 |
| Approvals | CE |
| Barnd | PARAS |
Product Details:
| Diameter | 12 mm |
| Output Type | NPN |
| Sensing Distance | 4 mm |
| Output Function | NO |
| Brand | PARAS |
| IP Rating | IP67 |
| Housing Material | Brass |
| Connection Type | Cable |
| Mounting Type | Flush |
| Shape | Cylindrical |
| Size | M - 12X70 |
| Type | Connector Type Proximity Sensor |
| Output Logic | No |
| Operating Voltage | 5-40 VDC |
| Max. Lode Current | 300m Amp |
| Sensing Distance | 2mm for standard object size |
| Switching Frequency | 250 Hz |
| Voltage Drop At Full Load | 2.5 VDC |
| No Lode Current | >10.0m Amp |
| Residual Current | 0.001 |
| OutPut Type | NPN |
| Cable | 3 Core PVC & PU Flexible |
| H.V.Test | 1.5 KV for 1 Sec |
| Ambient Temp | 70ºC |
| Enclosure | Nickel Platted Brass Tube |
| Probe Size | M - 12X70 |
| Mounting | Flush Type |
| Protection Grade | IP-67 |
| Approvals | CE |
| Barnd | PARAS |
Product Details:
| Diameter | 8 mm |
| Connector Style | Circular |
| Output Type | PNP |
| Number of Poles | 3 Pole |
| Current Rating | 3 A |
| Sensing Distance | 4 mm |
| Output Function | NO |
| Cable OD Range | 8–13 mm |
| Brand | PARAS |
| Termination Type | Spring Clamp |
| IP Rating | IP67 |
| Housing Material | Brass |
| Application | Industrial |
| Connection Type | M12 Connector |
| Mounting Type | Flush |
| Shape | Cylindrical |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Diameter | 12 mm |
| Connector Style | Circular |
| Output Type | NPN |
| Number of Poles | 2 Pole |
| Current Rating | 3 A |
| Sensing Distance | 4 mm |
| Output Function | NO |
| Cable OD Range | 8–13 mm |
| Brand | PARAS |
| Termination Type | Spring Clamp |
| IP Rating | IP67 |
| Housing Material | Brass |
| Application | Industrial |
| Connection Type | M12 Connector |
| Mounting Type | Non-Flush |
| Shape | Cylindrical |
Additional Information:
Product Details:
| Shape | Cylindrical |
| Connector Style | Circular |
| Size | M12 |
| Number of Poles | 2 Pole |
| Sensing Distance | 2 mm |
| Current Rating | 3 A |
| Output Configuration | PNP NO |
| Cable OD Range | 3–6 mm |
| Mounting Type | Non-Flush |
| Supply Voltage | 5-40 VDC |
| Termination Type | Spring Clamp |
| IP Rating | IP67 |
| Housing Material | Brass |
| Application | Power |
Product Details:
| Diameter | 4 mm |
| Connector Style | Circular |
| Output Type | NPN |
| Number of Poles | 2 Pole |
| Current Rating | 3 A |
| Sensing Distance | 2 mm |
| Output Function | NC |
| Brand | Paras |
| IP Rating | IP67 |
| Housing Material | Brass |
| Connection Type | Cable |
| Mounting Type | Flush |
Product Details:
| Shape | Cylindrical |
| Connector Style | Inline Splice |
| Size | M8 |
| Number of Poles | 12 Pole |
| Sensing Distance | 2 mm |
| Current Rating | 5 A |
| Output Configuration | PNP NO |
| Cable OD Range | 10–14 mm |
| Mounting Type | Flush |
| Supply Voltage | 5-40 VDC |
| Termination Type | IDC |
| IP Rating | IP67 |
| Housing Material | Brass |
| Application | Industrial |
Product Details:
| Size | M18 |
| Connector Style | Circular |
| Sensing Distance | 8 mm |
| Number of Poles | 2 Pole |
| Output Logic | PNP |
| Current Rating | 3 A |
| Sensor Type | Inductive |
| Cable OD Range | 8–13 mm |
| Output Function | NO (Normally Open) |
| Connection Type | Connector |
| IP Rating | IP67 |
| Housing Material | Brass |
| Application | Data |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 05 Piece |
| Shape | Cylindrical |
| Diameter | 5 mm |
| Output Type | PNP |
| Sensing Distance | 1.5 MM |
| Size | M-8X45 |
| Output Configuration | PNP NO |
| Output Function | NC |
| Mounting Type | Flush |
| Supply Voltage | 5-40 VDC |
| Switch Type | Inductive |
| Max Voltage | 5-30 VDC |
| Sensing Object | METAL |
| Model No. | PE-IN-,PE-IN-1.5-8-P1-45-FM |
| Connection Type | M8 Connector |
| Housing Material | Nickel-Plated Brass |
| IP Rating | IP67 |
| Brand | Parasnath |
| Max Current | 300MAMP |
1. SIZE : M-8 ,12,18 & M-30 mm (Barrel Shaped)
2. TYPE : NPN / PNP
3. OUTPUT LOGIC : NO / NC / NO+NC
4. MOUNTING : Flush Type / Non Flush Type
5. SENSING DISTANCE : 1.5mm to 15mm
6. ENCLOSURE : Nickel Platted Brass Tube
7. CONNECTOR : M-12, 4 Pin Male Connector
8. CONNECTING CABLE : L-Type & Straight
9. PROTECTION GRADE : IP-67
10. APPROVALS : CE
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Sensing Distance | 4.0 mm |
| Shape | Cylindrical |
| Size | M-12X55 mm |
| Output Configuration | NPN NO |
| Mounting Type | Non-Flush |
| Supply Voltage | 5-40 VDC |
| Switch Type | Inductive |
| Max Voltage | 5-40 vdc |
| Model No. | PE-IN-,PE-IN-4-12-N1-55-N/F |
| Sensing Object | METAL |
| Sensor Type | DC TYPES |
| Max Current | 300 m amp |
Inductive Proximity Switches Connector Type
1. Size : M-8 ,12,18 & M-30 mm (barrel shaped)Additional Information:
Product Details:
| Size | M8 |
| Connector Style | Circular |
| Sensing Distance | 4 mm |
| Number of Poles | 2 Pole |
| Output Logic | PNP |
| Current Rating | 16 A |
| Sensor Type | Inductive |
| Cable OD Range | 8–13 mm |
| Output Function | NO (Normally Open) |
| Connection Type | Connector |
| Termination Type | Spring Clamp |
| IP Rating | IP67 |
| Housing Material | Brass |
| Application | Industrial |