Product Details:
| Medium | Liquid |
| Liner Material | Flow |
| Flow range | 0 to 20 LPM |
| Electrode Material | SS316 |
| Output type | 0 to 10 V |
| Sensor type | Magnetic |
| Fluid Type | Wastewater, Water |
| Output Signal | 4–20 mA |
| Supply voltage | 24 V DC |
| Power Supply | 85–265 V AC |
| Line Size | 25 mm |
| Body Material | SS304 |
| End Connection | Wafer |
Being a client centric organization, we are engaged in manufacturing, supplying and exporting a commendable assortment of Electronic Data Sheet for Flow Switch. Specifically suitable for corrosive and toxic fluids, the range is widely used in diverse industrial applications for monitoring the flow of liquid.
Widely appreciated for simple functioning, easy installation and sturdiness, the range caters to the requirements of the following sectors
Features:
Specifications:
Product Details:
| Switch type | Magnetic |
| Media | Water, Oil, Hot water, Chilled water |
| Pipe size | 15 mm |
| Body material | Brass |
| Set flow | 1 m3/h |
| Max pressure | 10 bar |
| Enclosure | IP67 |
Technical Specifications:
1. Flow Rate : 2 GPM
Flow Rate : 4 GPM
Flow Rate : 6 GPM
Flow Rate : 8 GPM
Flow Rate : 10 GPM
2. Switch Rating : 25 Watts,Reed Switch
3. Pipe : Acrylic
4. Float,Nipple & Washer : Brass
5. Nuts & Screws : SS
6. Base,Side Clamps & Switch Clamp : Aluminium
7. Magnet : Alnico
8. Make : PARAS
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 05 Piece |
| Switch type | Magnetic |
| Media | Water |
| Pipe size | 25 mm |
| Body material | Aluminum |
| Set flow | 1 m3/h |
| Max pressure | 10 bar |
| Switching Current | 25 watts , reed switch |
| Usage/Application | FLOW WATER AND MANY APPLICATION .ETC |
| Model Number | 2 GPM TO 10 GPM |
| Contact type | SPDT |
| Item Code | FLOW SWITCH |
| Paddle material | Brass |
| Flow Media Type | Liquid |
| Max fluid temp | 60 °C |
| Color | BLUE , BRWON |
| Flow Rate | DEPANDS ON REQUIERMENTS ,2 GPM TO 10 GPM |
| Brand | PARAS |
| Usage Application | ALL LIQUIED APPLICATION |
Technical Specifications:
1. Flow Rate : 2 GPM
Flow Rate : 4 GPM
Flow Rate : 6 GPM
Flow Rate : 8 GPM
Flow Rate : 10 GPM
2. Switch Rating : 25 Watts,Reed Switch
3. Pipe : Acrylic
4. Float,Nipple & Washer : Brass
5. Nuts & Screws : SS
6. Base,Side Clamps & Switch Clamp : Aluminium
7. Magnet : Alnico
8. Make : PARAS
Additional Information: