Product Details:
| Sensor Type | Diffuse |
| Sensing Distance | 0–300 mm |
| Output Type | NPN |
| Sensing Mode | Light On |
| Supply Voltage | 10–30 V DC |
| Housing Material | Aluminium |
| Protection Class | IP67 |
| Connection Type | M12 Connector |
Product Details:
| Sensor Type | Diffuse |
| Sensing Distance | 0–300 mm |
| Output Type | PNP |
| Sensing Mode | Light On |
| Supply Voltage | 10–30 V DC |
| Housing Material | Plastic |
| Protection Class | IP67 |
| Connection Type | M8 Connector |