Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Sensor Type | Diffuse |
| Sensing Distance | 0–100 mm |
| Output Type | PNP |
| Sensing Mode | Dark On |
| Supply Voltage | 10–30 V DC |
| Housing Material | Aluminium |
| Protection Class | IP67 |
| Connection Type | Cable |
With the aid of our experienced professionals, we are engaged in manufacturing and supplying superior quality Photoelectric Proximity Switch. Offered range of switch is manufactured by the experts, using modern machines and quality-tested material sourced from the reputed vendors of the market. Along with this, these photoelectric proximity switches are monitor at every stage of production, so as to develop defect free range of photoelectric proximity switches.
Some of the features of these switches are mentioned as under:
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 05 Piece |
| Output Type | NPN |
| Sensor Type | photo electric types |
| Brand | Parasnath |
| Voltage | 10-30 vdc |
| Sensing Mode | Light On |
| Supply Voltage | 12–24 V DC |
| Housing Material | Aluminium |
| Switch Type | Photoelectric |
| Max Voltage | 10-30 vdc |
| Sensing Object | All object sence |
| Color | red |
| Max Current | 300 amp |
| Size | M-18 THrough beam |
| Sensor Name | PHOTO ELECTRIC SWITCH |
| Product Certifications | CE APPROVED |
| Warranty Period | 1 YEAR OF MANUFACTURING |
| Indicator | LED INDICATION |
| Sensing Distance | 5 mtr |
| Cable Length | 2 MTR |
With the aid of our experienced professionals, we are engaged in manufacturing and supplying superior quality Photoelectric Proximity Switch. Offered range of switch is manufactured by the experts, using modern machines and quality-tested material sourced from the reputed vendors of the market. Along with this, these photoelectric proximity switches are monitor at every stage of production, so as to develop defect free range of photoelectric proximity switches.
Some of the features of these switches are mentioned as under:
Additional Information: