Product Details:
| Minimum Order Quantity | 15 Piece |
| Power Source | Electric DC |
| Motor Power | 0.75 kW (1 HP) |
| Working Pressure | 100 bar |
| Usage/Application | DIFFRENTS TYPE OF APPLICATION |
| Voltage | 220-250 VAC |
| Flow Rate | 4 LPM |
| Tank Capacity | 10 L |
| Motor Phase | Single Phase |
| Model | PE-101(12 VDC) |
| Automation Grade | Automatic |
| Phase | SINGLE |
| Input Voltage | 220-250 VAC |
| With LED | YES |
| Warranty | 1 YEAR OF MANUFACTURING |
| Brand | PARAS |
We are among the prominent organizations engaged in manufacturing and supplying quality range of Power Pack. While manufacturing these power packs, our professionals make use of high-grade material and employ modern machines. A team of experienced professionals monitors every stage of production, with an aim to develop high quality products. All these products are also manufactured in tandem with the requirement of the customers.
These power packs are highly appreciated by the customers for their features mentioned below:
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 05 Piece |
| Power Source | Electric DC |
| Motor Power | 0.75 kW (1 HP) |
| Voltage | 220-250 VAC |
| Working Pressure | 100 bar |
| Usage/Application | OPERATING ,PROXIMITY SWITCH ,MAGNETIC SWITCH. ETC |
| Flow Rate | 4 LPM |
| Tank Capacity | 3 L |
| Duty Cycle | S2 5 min |
| Motor Phase | Single Phase |
| Model | PE-101(24 VDC) |
| Automation Grade | Automatic |
| Phase | SINGLE |
| Input Voltage | 220-250 VAC |
| With LED | YES |
| Warranty | 1 YEAR OF MANUFACTURING |
| Brand | PARAS |
Offering power pack AC/DC converter, signal isolators, lubricant timer, magnetic switches, proximity switches, magnetic door contacts, magnetic sensors, reed relays, panic switches, float switches and other electronic components.
Applications:-
1. Supplying power to the Proximities Inductive, Magnetic, Photo electric, capacitive and LDR Type.Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Power Source | Electric DC |
| Motor Power | 0.75 kW (1 HP) |
| Working Pressure | 100 bar |
| Tank Capacity | 5 L |
| Motor Phase | Single Phase |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Power Source | Electric DC |
| Motor Power | 0.75 kW (1 HP) |
| Working Pressure | 100 bar |
| Flow Rate | 2 LPM |
| Tank Capacity | 5 L |
| Motor Phase | Single Phase |
| Phase | Single Phase |
| Input Voltage | 220-240 vac |
| Current | 5 amp |
| Power | 12 v |
| Output Voltage | 12 vdc |
Our domain expertise has enabled us to manufacture and supply superior quality Power Pack AC/DC Converter. While manufacturing these converters, our professionals strictly follow the established norms and standards of the industry. Along with this, our professionals check these converters on various parameters of quality and safety. These power pack converters are also offered in custom-built range as per the requirement of the clients.
Features :
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Output Voltage | 12 V |
| Output Current | 500 mA |
| Power Output | 5 W |
| Adapter Type | Linear |
| Connector Type | DC jack |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Application | Industrial |
| Protection | Overload |
| Warranty | 6 months |
| Brand | PARAS |
| Model | Paras |
With through knowledge of the industry, we are instrumental in manufacturing and supplying quality range of Power Pack. These products are developed at our sound manufacturing unit, in accordance with the industry laid norms. While manufacturing these products our professionals make use of high quality material and modern machines. Before delivering these power packs, our quality experts stringently examine them on various parameters of quality.
Some of the features of the products are mentioned as under:
Applications:-
1. Supplying power to the Proximities Inductive, Magnetic, Photo electric, capacitive and LDR Type.
2. To give high current output.
3. To get potential free outut one changeover relay.
4. Giving long life to the Proximity.
5. Power Pack can be operated with NPN/PNP Proximity Switches.
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 05 Piece |
| Power Source | Electric DC |
| Motor Power | 0.37 kW (0.5 HP) |
| Working Pressure | 100 bar |
| Flow Rate | 2 LPM |
| Phase | Single Phase |
| Tank Capacity | 10 L |
| Motor Phase | Single Phase |
| Input Voltage | 220-250 VAC |
| Output Voltage | 6 AMP |
| Model Number | PE-101 (24)VDC |
| Usage/Application | DIFFRENTS TYPE APPLICATON |
| Brand | PARASNATH |
| Type | CONVERTOR |
Additional Information: