Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Sensing Distance | 6.0 MM |
| Shape | Square |
| Size | R 18X27X95 |
| Output Configuration | PNP NO |
| Mounting Type | Quasi-Flush |
| Supply Voltage | 5-40 VDC |
| Switch Type | Inductive |
| Brand | parasnath |
| Model Number | PE-8D540S-3P |
| Max Voltage | 5-40 VDC |
| Sensing Object | METAL |
| Color | BLACK |
| Application | METAL INDUSRTY |
| Cable Length | 2 mtr |
| Sensor Type | SPECIAL TYPE |
| Max Current | 300 M AMP |
Leveraging on the vast industry experience, we are also engaged in manufacturing and supplying Special Type Inductive Proximity Switches. All these switches are basically used by the customers for applications where a metallic target has to be sensed. The inductive switches we are offering are manufactured in compliance with international standards and guidelines. These products are manufactured by using modern technology and high-grade material obtained from the vendors of repute.
Features:
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Shape | Rectangular |
| Sensing Distance | 4 mm |
| Output Configuration | PNP NO |
| Mounting Type | Quasi-Flush |
| Supply Voltage | 5-40 VDC |
| Model Number | PE-4D-540-N/P-T |
| Noise Immunity | 0% |
| Power/Voltage | 5-40 VDC |
| Connection Type | Cable |
| Cable Length | 2 mtr |
| Housing Material | Plastic |
| Supply | 300 M AMP |
| Protection Rating | IP67 |
| Brand | PARAS |
With firm commitment to quality, we are manufacturing and supplying a comprehensive range of Inductive Proximity Switches. The switches we are offering are manufactured under the guidance of experienced professionals, who strictly follow the norms already laid by the industry. To offer high quality products to our clients based across the region, our professionals make use of quality-approved material to manufacture these inductive switches. We also offer these switches in customized range as per the requirement of the clients.
Features:
Additional Information:
Product Details:
| Shape | special Type |
| Size | M12 |
| Sensing Distance | 5 mm |
| Output Configuration | PNP NO |
| Mounting Type | Quasi-Flush |
| Supply Voltage | 5-40 VDC |
| Connection Type | Cable |
| Housing Material | Nickel-Plated Brass |
| IP Rating | IP67 |
| Brand | Parasnath |
Model no: PE-R-540-D-N2
This ring type inductive proximity switch Special Type has NC type output logic and 2.0 VDC of voltage drop at full load. Furthermore, it has a maximum sensing distance of 5.0 mm for standard object size.
| Model No | PE-R-540-D-N2 |
| SIZE | Ring Type |
| TYPE | PNP |
| OUTPUT LOGIC | NC |
| OPERATING VOLTAGE | 5-40 VDC |
| MAX. LOAD CURRENT | 300 mAmp. |
| SENSING DISTANCE | 5.0 mm Round for standard object size |
| SWITCHING FREQUENCY | 100 Hz. |
| VOLTAGE DROP AT FULL LOAD | 2.0 VDC |
| NO LOAD CURRENT | >10.0 mAmp. |
| RESIDUAL CURRENT | 0.001 mAmp. |
| POSITION INDICATION | LED |
| CABLE | 3 core PVC PU Flexible |
| H.V. TEST | 1.5 KV for 1 Sec. |
| AMBIENT TEMP. | 70°C |
| ENCLOSURE | Plastic |
| PROBE SIZE | Ring Type |
| PROTECTION GRADE | IP-67 |
| APPROVELS | CE |
Product Details:
| Shape | Rectangular |
| Size | M5 |
| Sensing Distance | 5 mm |
| Output Configuration | PNP NO |
| Mounting Type | Quasi-Flush |
| Supply Voltage | 5-40 VDC |
| Connection Type | Cable |
| Housing Material | Plastic |
| IP Rating | IP67 |
| Brand | Parasnath |
| Contact Rating | 10 |
| Switching Voltage | 200 VDC |
| Breakdown Voltage | 250 VDC |
| Switching Current | 500m Amp |
| Contact Resistance | 150m Ohm |
| Operating Time | 1.0m Sec |
| Operating & Storage Temp. | -25 to +75 |
| Must Operating Dis. | 7 mm Max |
| Must Release Dis. | 20 mm Min |
| Approval | CE Approved |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 05 Piece |
| Output Type | C-2 |
| Diameter | M-18 |
| Brand | Paras |
| Sensing Distance | 2.0 MM |
| Type | SPECIAL TYPE PROXIMTY SWITCH |
| Output Function | NO |
| Sensor Type | SPECIAL TYPES |
| Model Number | PE-C2-540-N-3 |
| Product Type | PROXIMITY SENSOR |
| Connector Type | NO |
| Maximum Switching Current | 300 M AMP |
| Flush Mounting | Yes |
| Size | M-18X15 mm |
| Series Name | PROXIMITY SENSOR |
| Automation Grade | Manual |
| Shape | SYLEINDRICAL SHAPE |
| Color | STAINLESS STEEL |
| Cable Length | 2 MTR |
| Indication | LED INDICATION |
| Mounting Type | FLUSH MOUNTING |
| Short Circuit Protection | Yes |
| Barrel | NO |
| Product Code | PE-C2-540-N-3 |
| Led Status Indicator | YES |
| Output Configuration | Yes |
Abiding by the ethical norms of the industry, we are also engaged in manufacturing, supplying and exporting superior quality C-2 Proximity Sensor. All these C-2 proximity sensors are developed in strict accordance with the international quality standards using superior grade raw material, advent tools and sophisticated technologies. Before the final delivery of the products, our quality experts examine them on varied testing parameters to assure a defect free and flawless range.
Product specification:-Voltage (VDC):5-40,Max. Load Current (m Amp.):300,Sensing Distance (mm):2.0,Switching Frequency (Hz):450,Position Indicator:LED,Housing Material:Brass,IP-67 & CE ApprovedOur range is highly demanded by the customers for the following attributes:
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 15 Piece |
| Sensing Distance | 25.0 MM |
| Shape | Round |
| Size | R 50xround |
| Output Configuration | NPN NO |
| Mounting Type | Quasi-Flush |
| Supply Voltage | 5-40 VDC |
| Power/Voltage | 5-40 VDC |
| Switch Type | Inductive |
| Brand | parasnath |
| Sensing Object | METAL |
| Max Voltage | 5-40 VDC |
| Color | BLACK |
| Model Number | PE-25D540R-P/N-3, PE-25D540R-P/N-3 |
| Application | Various types of application |
| Cable Length | 2 mtr |
| Sensor Type | SPECIAL TYPE |
| Max Current | 300 MAMP |
| Size | R - 50×Round |
| Type | PNP |
| Output Logic | NC |
| Operating Voltage | 5-40 VDC |
| Max. Lode Current | 300m Amp |
| Sensing Distance | 25.0 mm for standard object size |
| Switching Frequency | 150 Hz |
| Voltage Drop At Full Load | 2.0 VDC |
| No Lode Current | >10.0m Amp |
| Residual current | 0.001 |
| Position Indication | LED |
| Cable | 3 Core PVC &PU Flexible |
| H.V.Test | 1.5 KV for 1 Sec |
| Ambient Temp | 700C |
| Enclosure | Plastic |
| Probe Size | 50 Round |
| Protection Grade | IP-67 |
| Approvals | CE |
| Standard Object Size | 75×75×1 mm |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Size | M12 |
| Sensing Distance | 6.0 MM |
| Shape | Slot Type |
| Output Configuration | PNP NO |
| Mounting Type | Quasi-Flush |
| Supply Voltage | 5-40 VDC |
| Switch Type | Inductive |
| Brand | parasnath |
| Model Number | R 18X27X95 |
| Sensing Object | METAL ETC. |
| Color | BLACK |
| Max Voltage | 5-40 VDC |
| Power/Voltage | 5-40 VDC |
| Noise Immunity | 0% |
| Cable Length | 2 mtr |
| Sensor Type | SPECIAL TYPES |
| Max Current | 300 M AMP |
|
Size |
Operating Voltage (VDC) |
Max.Load Current (mAmp.) |
Sen.Dis. (mm) |
Switching Frequency (HZ) |
Position Indication |
Housing Material |
|
R-18x27x95 |
5-40 |
300 |
6.0 |
400 |
LED |
PLASTIC |
Application:-Inductive Proximity Switch are mainly used inTextile,Automobile, Machine Tool,Cement, Packaging,Pharma, food processing industries etc.
Features:
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Sensing Distance | 6.0 MM |
| Shape | Square |
| Size | R 18X27X95 |
| Output Configuration | PNP NO |
| Mounting Type | Quasi-Flush |
| Supply Voltage | 5-40 VDC |
| Switch Type | Inductive |
| Brand | parasnath |
| Max Voltage | 5-40 VDC |
| Model Name/Number | PE-8D540S-3P/N R-18x27x95, PE-8D540S-3P/N |
| Power/Voltage | 5-40 VDC |
| Connection Type | Cable |
| Cable Length | 2 mtr |
| IP Rating | IP67 |
| Sensor Type | DC TYPES |
| Max Current | 300 M AMP |
| Sensing Object | METAL |
| Housing Material | Plastic |
| Size | R - 18×27×95 |
| Type | PNP |
| Output Logic | NC |
| Operating Voltage | 5-40 VDC |
| Max. Lode Current | 300m Amp |
| Sensing Distance | 6.0 mm for standard object size |
| Switching Frequency | 250 Hz |
| Voltage Drop At Full Load | 2.5 VDC |
| No Lode Current | >10.0m Amp |
| Residual current | 0.001 |
| Position Indication | LED |
| Cable | 3 Core PVC & PU Flexible |
| H.V.Test | 1.5 KV for 1 Sec |
| Ambient Temp | 70ºC |
| Enclosure | Plastic |
| Probe Size | 18×27×95 |
| Protection Grade | IP-67 |
| Approvals | CE |
| Standard Object Size | 20×20×1 mm |
Additional Information:
Product Details:
| Shape | Rectangular |
| Size | M5 |
| Sensing Distance | 5 mm |
| Output Configuration | NPN NO |
| Mounting Type | Quasi-Flush |
| Supply Voltage | 5-40 VDC |
| Contact Rating | 10 |
| Switching Voltage | 200 VDC |
| Breakdown Voltage | 250 VDC |
| Switching Current | 500m Amp |
| Contact Resistance | 150m Ohm |
| Operating Time | 1.0m Sec |
| Operating & Storage Temp. | -25 to +75 |
| Must Operating Dis. | 7 mm Max |
| Must Release Dis. | 20 mm Min |
| Approval | CE Approved |
Product Details:
| Shape | Special type |
| Size | M5 |
| Sensing Distance | 1.5 mm |
| Output Configuration | PNP NO |
| Mounting Type | Quasi-Flush |
| Supply Voltage | 5-40 VDC |
| Connection Type | Cable |
| Housing Material | Plastic |
| IP Rating | IP67 |
| Brand | Parasnath |
| Contact Rating | 10 |
| Switching Voltage | 200 VDC |
| Breakdown Voltage | 250 VDC |
| Switching Current | 500m Amp |
| Contact Resistance | 150m Ohm |
| Operating Time | 1.0m Sec |
| Operating & Storage Temp. | -25 to +75 |
| Must Operating Dis. | 7 mm Max |
| Must Release Dis. | 20 mm Min |
| Approval | CE Approved |