Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 per piece |
| Diameter | 5 mm |
| Output Type | PNP |
| Sensing Distance | 4 mm |
| Material | Nickel Plated Brass |
| Output Function | NO |
| Brand | PARAS |
| Sensor Type | Inductive Proximity Switch |
| Model Name/Number | PE-R540 P/N |
| IP Rating | IP67 |
| Product Type | Rectangular |
| Housing Material | Brass |
| Usage/Application | Industrial |
| Mounting Type | Non-Flush |
| Standard sensing object | 5mm |
| Shape | Rectangular |
| Dimension (W x H x L) | 12X30X40 |
With through knowledge of the industry, we are engaged in manufacturing and supplying a comprehensive range of Proximity Sensor. These proximity sensors are manufactured according to the norms and standards already laid by the industry. Our professionals make sure to use optimum quality material and latest technology & machines, while manufacturing these sensors. Before the final delivery, these sensors are tested by our quality controllers on variegated parameters of quality.
Features:
Product Details:
| Shape | Special Type |
| Size | M50 |
| Sensing Distance | 5 mm |
| Output Configuration | NPN NO |
| Mounting Type | Quasi-Flush |
| Supply Voltage | 5-40 VDC |
| Connection Type | Cable |
| Housing Material | Plastic |
| IP Rating | IP67 |
| Brand | Parasnath |
| Contact Rating | 10 |
| Switching Voltage | 200 VDC |
| Breakdown Voltage | 250 VDC |
| Switching Current | 500m Amp |
| Contact Resistance | 150m Ohm |
| Operating Time | 1.0m Sec |
| Operating & Storage Temp. | -25 to +75 |
| Must Operating Dis. | 7 mm Max |
| Must Release Dis. | 20 mm Min |
| Approval | CE Approved |
Product Details:
| Shape | Rectangular |
| Size | M18 |
| Sensing Distance | 4 mm |
| Output Configuration | NPN NO |
| Mounting Type | Rectangular |
| Supply Voltage | 5-40 VDC |
| Connection Type | Cable |
| Housing Material | Plastic |
| IP Rating | IP67 |
| Brand | Parasnath |
Model no: PE-8D-540-P-30
Inductive Proximity Switches Rectangular Type - R-10-18-30MM Rectangular Type is manufactured using best available techniques. It is a type of valve connection to fit your installation desires. The ambient temperature of device is 70 C and it is straightened with 4 pin male connector. Its sensing distance is 1.5mm to 15 mm as per the exact requirements. These are straightened with nickel plated brass tube enclosure for proper functioning.| Model No | PE-8D-540-P-30 |
| SIZE | R-10x18x30 |
| TYPE | NPN |
| OUTPUT LOGIC | NO |
| OPERATING VOLTAGE | 5-30 VDC |
| MAX. LOAD CURRENT | 300 mAmp. |
| SENSING DISTANCE | 1.5 mm for standard object size |
| VOLTAGE DROP AT FULL LOAD | 2.5 VDC |
| NO LOAD CURRENT | >10.0 mAmp. |
| SWITCHING FREQUENCY | 2500 Hz. |
| RESIDUAL CURRENT | 0.001mAmp. |
| POSITION INDICATION | LED |
| CONNECTOR | Inductive Proximity Sensor Rectangular |
| H.V. TEST | 1.5 KV for 1 Sec. |
| AMBIENT TEMP. | 70°C |
| ENCLOSURE | Nickel Platted Brass Tube |
| PROBE SIZE | R-10x18x30 |
| Brand | PARAS |
| PROTECTION GRADE | IP-67 |
| APPROVELS | CE |
| STANDARD OBJECT SIZE | 10x18x30 mm |
Product Details:
| Shape | Special Type |
| Size | M5 |
| Sensing Distance | 5 mm |
| Output Configuration | PNP NO |
| Mounting Type | Quasi-Flush |
| Supply Voltage | 5-40 VDC |
| Connection Type | Cable |
| Housing Material | Plastic |
| IP Rating | IP67 |
| Brand | Parasnath |
| Contact Rating | 10 |
| Switching Voltage | 200 VDC |
| Breakdown Voltage | 250 VDC |
| Switching Current | 500m Amp |
| Contact Resistance | 150m Ohm |
| Operating Time | 1.0m Sec |
| Operating & Storage Temp. | -25 to +75 |
| Must Operating Dis. | 7 mm Max |
| Must Release Dis. | 20 mm Min |
| Approval | CE Approved |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Sensing Distance | 6.0mm |
| Shape | RECTANGULAR |
| Size | R 18X18X35 |
| Output Configuration | PNP NO |
| Mounting Type | Quasi-Flush |
| Supply Voltage | 5-40 VDC |
| Power/Voltage | 5-40 VDC |
| Switch Type | Inductive |
| Brand | Parasnath |
| Max Voltage | 5-40 VDC |
| Model No. | Pe-8D540-P-35 |
| Sensing Object | METAL ETC |
| Application | DIFFRENTS TYPE OF APPLICATION |
| Noise Immunity | 0% |
| Cable Length | 2 mtr |
| Sensor Type | RECTANGULAR TYPE |
| Max Current | 300 M AMP |
| Size | R - 18×18×35 |
| Type | NPN |
| Output Logic | NC |
| Operating Voltage | 5-40 VDC |
| Max. Lode Current | 300m Amp |
| Sensing Distance | 6.0 mm for standard object size |
| Switching Frequency | 350 Hz |
| Voltage Drop At Full Load | 2.5 VDC |
| No Lode Current | >10.0m Amp |
| Residual current | 0.001 |
| Position Indication | LED |
| Cable | 3 Core PVC & PU Flexible |
| H.V.Test | 1.5 KV for 1 Sec |
| Ambient Temp | 70ºC |
| Enclosure | Plastic |
| Probe Size | 18×18×35 |
| Protection Grade | IP-67 |
| Approvals | CE |
| Standard Object Size | 25×25×1 mm |
Additional Information: