Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Mounting Type | Horizontal Mount |
| Contact Type | 3 Level |
| Float Material | Stainless Steel |
| Cable Length | 2 m |
| Liquid Type | Diesel, Water, Acidic Liquid, Chemicals, Oil, Waste Water |
| Material | Stainless Steel |
| Temperature | 100-200 Degree Celsis |
| Color | Steel |
| Country of Origin | Made in India |
| Current Rating | 0.5A |
| Max Current Rating | 2 A |
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Contact Type | 3 Level |
| Switch rating | 10A 230V AC |
| Liquid Type | Diesel |
| Switch Type | Horizental |
| Mounting type | Vertical |
| Cable length | 2 m |
| Float material | PP |
| Power/Voltage (V) | 250VDC |
| Brand | PARAS |
| Usage/Application | LIQUID |
| Color | RED |
| Current Rating (Amps) | 0.5AMP |
| Max Current Rating | 2 A |
325Leveraging on the rich industry experience, we have been able to put forth the clients a commendable assortment of Float Switches. We manufacture the range using genuine raw material, advent tools and sophisticated technologies. Besides, the range is thoroughly tested on varied parameters to ensure durability, performance and safe usage.
Features:
Additional Information:
Product Details:
| Mounting Type | Top Mount |
| Contact Type | 2 Level |
| Float Material | HDPE |
| Cable Length | 1 m |
| Max Current Rating | 1 A |
| Liquid Type | Waste Water |
| Usage/Application | WATER LEVEL ; CEMICAL ;OIL LEVEL ETC. |
| Current Rating (In Amps) | 10-15 Watts |
| Model Number | PE-101VSSB |
| Power/Voltage | 5-40 VDC |
| Application | Liquid level sensing, Water level sensing, Oil level sensing |
| Switch Housing | Brass |
| Operating Voltage | 230 V AC |
| Brand | PARAS |
| Media Type | MAGNTIC FLOAT SWITCH |
| Ingress Protection | IP67 |
| Mounting Options | TOP MOUNT |
| Media Temperature | Up to 120 C |
| Standard | YES |
| Short-Circuit Protection | YES |
| Max. Switching Voltage | 200-250 VDC MAX |
| Warranty | 1 YEAR OF MANUFACTURING |
| Switching Capacity | 10W/25 VA MAX |
With thorough industry knowledge, we are engaged in manufacturing and supplying a wide range of Magnetic Float Switch. All these magnetic switches are manufactured by using optimum quality material and employing latest machines & tools. Our professionals strictly examine these float switches on various quality parameters, before the final delivery. Along with this, these float switches are also offered in custom-built range as per the specifications provided by the clients.
Some of the features of these magnetic float switches are mentioned as follows:
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Model Number | PE-101VS-BAND |
| Power/Voltage | 0.5 AMP MAX |
| Usage/Application | WATER LEVEL CEMICAL ,OIL INDUSRTY ETC |
| Operating Pressure | 3-5 BAR |
| Material/Body | STAINLESS STEEL |
| Brand | Paras |
| Media Type | MAGNETIC FLOAT SWITCH |
| Standard | YES |
| Short-Circuit Protection | YES |
| Max. Switching Voltage | 250 VDC |
| Warranty | 1 Year of manufacturing |
Innovation is our forte and we strive to develop and supply a comprehensive range of Magnetic Float Switch. Our professionals make sure to follow the norms of the industry, while manufacturing these magnetic float switches. All these switches are supervised at production level, so as to maintain quality standard and eliminate defects, if any. Customers can also avail these float switches in customized range as per their requirement.
Following are some of the features of these magnetic float switches:
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 05 Piece |
| Model Number | PE- 101VSS MULTI OUTPUT |
| Power/Voltage | 200-250 VAC |
| Usage/Application | LIQUIED |
| Cable Length | 1 MTR |
| Brand | PARAS |
| Short-Circuit Protection | YES |
| Warranty | 1 YEAR OF MAUFACTURING |
1. Switching capacity : 10W/25VA each point
2. Switching Current : 0.5/1.0Amp.max.
3. Switching Voltage : 200/250 VDC max.
4. Pressure : 10-15 Bar
5. Suitable Density Kg/dm : 0.7-0.8
6. Material : Stianless Steel (304/316)
7. Cable : Multicore
8. Temperature : -40 to 1000 C
9. Approval : CE Approved
Additional Information: