We are instrumental in catering to the variegated requirements of the customers by bringing forth a commendable assortment of Photoelectronic Proximity Switches. Our range is primarily used for both metallic and non-metallic components. The offered range is widely used to reflect zero diffused beam in containing emitters. Our range is widely used for sensing the end of a roll, web monitoring and in conveyor belts for a wide variety of applications.
Product Details:
| Sensor Type | Diffuse |
| Protection Rating | IP67 |
| Brand | Paras |
| Output Type | NPN |
| Sensing Distance | 300 mm |
| Housing Type | Brass |
| Sensing Mode | Diffuse |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Supply Voltage | 10-30 V DC |
| Response Time | 0.5 ms |
| Switching Output | NO |
Model no: PE-PH-5-D-18-N1-10
PARAS Photo Electric Proximity Sensor Diffused Type M30X50 NPN switches are ergonomically engineered using best available techniques. Its operating voltage is 10-30 VAC and switching frequency is 20Hz maximum. These have NO and NC output logic.| Model No | PE-PH-5D-18N1-10 |
| SIZE | NPN-50X80 |
| TYPE | NPN |
| OUTPUT LOGIC | NO |
| OPERATING VOLTAGE | 10-30 VAC |
| MAX. LOAD CURRENT | 300 mAmp. |
| SENSING DISTANCE | 500 mm for standard object size |
| VOLTAGE DROP AT FULL LOAD | 10-30 VAC |
| NO LOAD CURRENT | 300 mAmp. |
| SWITCHING FREQUENCY | 20 Hz |
| POSITION INDICATION | LED |
| CABLE | 2 core PVC PU mix, Flexible |
| H.V. TEST | 1.5 KV for 1 Sec. |
| AMBIENT TEMP. | 70°C |
| ENCLOSURE | Nickel Platted Brass Tube |
| PROBE SIZE | M-50X80 |
| BRAND | PARAS |
| PROTECTION GRADE | IP-67 |
| APPROVELS | CE |
| Type | U Type |
Product Details:
| Sensor Type | Through Beam |
| Protection Rating | IP67 |
| Brand | Paras |
| Output Type | PNP |
| Sensing Distance | 300 mm |
| Housing Type | Brass |
| Sensing Mode | Diffuse |
| Housing Material | Stainless Steel |
| Supply Voltage | 10-30 V DC |
| Response Time | 1 ms |
| Switching Output | NO |
Model no: PE-PH-5-D-18-N1-10
PARAS Photo Electric Proximity Sensor Diffused Type M30X50 PNP switches are ergonomically engineered using best available techniques. Its operating voltage is 10-30 VAC and switching frequency is 20Hz maximum. These have NO and NC output logic.| Model No | PE-PH-5D-18N1-10 |
| SIZE | NPN-50X80 |
| TYPE | PNP |
| OUTPUT LOGIC | NO |
| OPERATING VOLTAGE | 10-30 VAC |
| MAX. LOAD CURRENT | 300 mAmp. |
| SENSING DISTANCE | 500 mm for standard object size |
| VOLTAGE DROP AT FULL LOAD | 10-30 VAC |
| NO LOAD CURRENT | 300 mAmp. |
| SWITCHING FREQUENCY | 20 Hz |
| POSITION INDICATION | LED |
| CABLE | 2 core PVC PU mix, Flexible |
| H.V. TEST | 1.5 KV for 1 Sec. |
| AMBIENT TEMP. | 70°C |
| ENCLOSURE | Nickel Platted Brass Tube |
| PROBE SIZE | M-50X80 |
| BRAND | PARAS |
| PROTECTION GRADE | IP-67 |
| APPROVELS | CE |
| Type | U Type |
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Sensor Type | Diffuse |
| Sensing Distance | 200 ADJ |
| Output Type | NPN |
| Brand | PARAS |
| Sensing Mode | matalic and non matalic |
| Supply Voltage | 10–30 V DC |
| Housing Material | Brass |
| Switch Type | Photoelectric |
| Model No. | PE-IN-200-18-P1/N1-70-NF/F |
| Max Voltage | 10-30 VDC |
| Sensing Object | ANY OBLECT |
| Shape | Cylindrical |
| Protection Class | IP67 |
| Switching Frequency | 200 Hz |
| Mounting Style | Threaded |
| Max Current | 300M AMP |
| Size | M-18X70 |
Backed by the profound experience in the industry, we have been able to put forth a commendable assortment of Diffuse Type Photoelectric Proximity Switch. The offered range is widely used for detecting objects within a specified range on a conveyor system. Through the use of these switches, we can detect objects from the adjustable scanning plane to the sensor.
Photo Electric Proximity Switches
1.SIZE : M-18 / M-30mm (Diffused Type)
2.TYPE : PNP / NPN
3.OUTPUT LOGIC : NO, NC & NO+NC
4.SENSING DISTANCE : 200mm to 750mm Adj.
5.ENCLOSURE : Nickel Platted Brass Tube
6.APPROVALS : CE
7. Cable : 3 Core 2mt. Roung cable.
8. Operating Voltage : 10-30 VDC
9. Max. Load Current : 300 mAmp.
Features:
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Sensing Distance | 1 mtr / 3mtr 5mtr |
| Output Type | PNP |
| Sensor Type | photo elctric types |
| Sensing Mode | Light On |
| Supply Voltage | 12–24 V DC |
| Housing Material | Aluminium |
| Switch Type | Photoelectric |
| Sensing Object | all application used |
| Max Voltage | 10-30 vdc |
| Model Number | PE-PH-2D-P/NF |
| Power/Voltage | 10-30 VDC |
| Shape | Slot Type |
| Brand | Paras |
| Max Current | 300 amp |
| Size | M-18 THROUGH beam type |
Photo Electric Proximity Switches (Through Beam Type)
1. SIZE : M-18
2. TYPE : Receiver + Transmitter
3. OUTPUT LOGIC : NO / NC / NO+NC
4. DELAY CIRCUIT : Instant / Off Delay / On Delay / On+Off Delay
5. SENSING DISTANCE : 1 mtr. / 2 mtr. / 5 mtr. / 10 mtr. / 25 mtr.
6. ENCLOSURE : Nickel Platted Brass Tube + Plastic Box Controller
7. APPROVALS : CE
Additional Information:
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Switch Type | Photoelectric |
| Power/Voltage | 10-30 VDC |
| Size | R-12X30X55 |
| Model No. | PE-PH-2D-P-F |
| Shape | Square |
| Max Current | 300 MAMP |
Additional Information: