Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Sensor Type | Diffuse |
| Sensing Distance | 50 MM |
| Output Type | NPN |
| Brand | parasnath |
| Sensing Mode | Dark On |
| Supply Voltage | 24–240 V AC/DC |
| Housing Material | Plastic |
| Power/Voltage | 10-30 VDC |
| Switch Type | Photoelectric |
| Model Number | PE-PH-2D-P/F |
| Sensing Object | MANY OBJECT |
| Shape | Cylindrical |
| Application | DIFFRENTS TYPE OF APPLICATION |
| Short Circuit Protection | YES |
| Max Current | 300 M AMP |
| Cable Length | 1 MTR |
Innovation is our forte and we strive to develop and offer a commendable range of Through Beam Type Proximity Switch. Our range is widely used for sensing semi-transparent objects such as plastic or glass. Also, the range is used for detection of paper breakage during opening & closing of door and for detection of sliver breakage.
Some of the major attributes of the range are:
Additional Information:
Product Details:
| Sensor Type | Through Beam |
| Sensing Distance | 0–100 mm |
| Output Type | NPN |
| Sensing Mode | Dark On |
| Supply Voltage | 10–30 V DC |
| Housing Material | Aluminium |
| Protection Class | IP67 |
| Connection Type | Cable |
| Mounting Style | Through Hole |
Innovation is our forte and we strive to develop and offer a commendable range of Photo electric Through Beam Type Proximity Switch. Our range is widely used for sensing semi-transparent objects such as plastic or glass. Also, the range is used for detection of paper breakage during opening & closing of door and for detection of sliver breakage. Photoelectric Through Beam Type Proximity Sensor We Have 2mtr, 3mtr Cable Length PNP M18X85 NO
Product Details:
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Sensor Type | Diffuse |
| Sensing Distance | 2000 Adj mm |
| Output Type | Photoelectric |
| Brand | parasnath |
| Sensing Mode | Light/Dark On |
| Supply Voltage | 12–24 V DC |
| Housing Material | Aluminium |
| Power/Voltage | 10-30 vdc |
| Switch Type | Photoelectric |
| Sensing Object | MANY OBJECT |
| Model Number | PE-20D18T-N/P-10 |
| Max Voltage | 10-30 VDC |
| Shape | Cylindrical |
| Application | MANY TYPES OF APPLICATION |
| Max Current | 300 M AMP |
| Size | M-18X85 |
In order to fulfill the demands of our clients, we have been engaged in offering a quality range of Photoelectric Proximity Switches. While manufacturing these products, our professionals make use of high quality material, which we procure from the trustworthy vendors of the market. A team of deft experts monitors every stage of production, in order to develop flawless range of products. In addition to this, our quality controllers also examine these products on variegated parameters of quality, before the final dispatch. Customers can also avail these products in custom-built range as per their requirement.
Features:
Additional Information:
Product Details:
| Size | M12 |
| Sensing Distance | 8 mm |
| Operating Voltage | 5-40VDC |
| Output Logic | PNP |
| Output Type | Analog |
| Sensor Type | LDR Module |
| Dark Resistance | 1 MΩ |
| Output Function | NO (Normally Open) |
| Light Resistance | 20 kΩ |
| Connection Type | Cable |
| Board Compatibility | Parasnath |
| Interface | 3 Pin Header |
| Onboard Indicator | LED |
| Size | M- 50×65 |
| Type | PNP |
| Output Logic | No |
| Operating Voltage | 5-40 VDC |
| Max. Lode Current | 300m Amp |
| Sensing Distance | 25.0 mm for standard object size |
| Switching Frequency | 75 Hz |
| Voltage Drop At Full Load | 2.5 VDC |
| No Lode Current | >10.0m Amp |
| Residual Current | 0.001 |
| Position Indication | LED |
| Cable | 3 Core PVC & PU Flexible |
| H.V.Test | 1.5 KV for 1 Sec |
| Ambient Temp | 70ºC |
| Enclosure | Nickel Platted Brass Tube |
| Probe Size | M - 50×65 |
| Mounting | Non Flush Type |
| Protection Grade | IP-67 |
| Approvals | CE |
| Standard Object Size | 60×60×1 mm |